02144966024 info@doctoraghaei.ir
دکتر حمیده آقایی / تزریق ژل / آیا تزریق ژل عوارض دارد ؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

آیا تزریق ژل عوارض دارد ؟

آیا تزریق ژل عوارض دارد ؟

در طی سال های اخیر استفاده از تزریق ژل به جای جراحی در مقوله زیبایی گسترش پیدا کرده است . هر چند کاربرد آن توسط افراد غیرمتخصص عوارضی را به همراه داشته است . در این مقاله قصد داریم درمورد این عوارض و نحوه کنترل آن صحبت کنیم .

عوارض تزریق ژل

قرمزی ، تورم ، تندرنس و کبودی گذرا پس از تزریق فیلر قابل انتظار بوده به عنوان عوارض در نظر گرفته نمی شود. هر کدام از انواع فیلرها عوارض و اثرات جانبی مخصوص خود را دارد . در این مقاله به عوارض ژل هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسی آپاتیت می پردازیم که نسبت به فیلرهای دیگر عوارض بسیار کمتری دارند. عوارض شدید مانند واکنشهای گرانولوماتوس با این فیلرها بسیار نادر است و بیشتر با فیلرهای دائمی مانند سیلیکون ، پلی متیل متاکریلات و بعضی فیلرهای نیمه دایم خاص مانند پلی –L –  لاکتیک اسید دیده می شود .

تزریق ژل قبل و بعد

تزریق ژل قبل و بعد

شایع ترین عوارض احتمالی تزریق ژل و نحوه کنترل آن

  • کبودی شدید و ندرتا هماتوم

ممکن است در مواردی که فیلر در یک ناحیه وسیع تزریق شود ، روشهای بادبزنی یا هاشورزنی شدید استفاده شود یا یک رگ خونی بزرگ سوراخ شود ، ایجاد شود . این حالت بیشتر در بیمارانی که داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین مصرف می کنند ، رخ می دهد . خون خارج شده از رگ تحت اثر جاذبه می تواند به نواحی دیگر جا به جا گردد که این حالت می تواند چند روز بعد از کبودی اولیه ایجاد شود . استفاده از سوزنهای کوچک و تزریق دقیق و آرام و عدم استفاده از داروهای ضدالتهاب و دیگر ترکیبات انعقادی قبل از انجام تزریق به کاهش کبودی کمک می کند . کبودی می تواند با آرایش پوشانده شود.

 دکتر حمیده آقایی ؛ متخصص پوستو مو و زیبایی  از روش های جدیدی برای زیبایی استفاده می کند .شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی از طریق زیر با دکتر آقایی  متخصص پوست خوب در غرب تهران ارتباط برقرار کنید:

شماره تماس: 02144045151

کانال اینستاگرام دکتر حمیده آقایی

  • ناصافی ( دست انداز ، دارای برآمدگی ) قابل مشاهده یا قابل لمس

در زمان تزریق یا مدت کوتاهی پس از آن ایجاد می شود و وابسته به تکنیک تزریق و حجم آن است . معمولا به دلیل تزریق بیش از حد سطحی یا ناهموار فیلر ایجاد می شود . فیلرهای با ساختمان قویتر مانند CaHA نسبت به فیلرهای انعطاف پذیرتر مانند هیدروکسی آپاتیت HA احتمال بیشتری برای ایجاد ناصافی و برآمدگی دارند . برآمدگی ها و نواحی زیادی تزریق با کاهش حجم فیلر کم کم برطرف می گردد . اگر بیمار درباره این نواحی نگران باشد نواحی تجمع فیلر می تواند با فشار شدید فرد انجام دهنده اصلاح شود . فشار ممکن است باعث کبودی شود و بی حسی موضعی برای ایجاد راحتی بیمار ممکن است لازم باشد . سوراخ کردن تجمع های بزرگ فیلر و خارج کردن آن نیز گزارش شده است . در حال حاضر استفاده از هیالورونیداز (5 تا 20 واحد) برای اصلاح تجمع HA و همچنین دیگر عوارض عروقی در حال افزایضش است .

  • غیرقرینگی ، اصلاح بیش از حد یا کمتر از حد لازم
  • دوام غیرمنتظره فیلر کوتاهتر یا طولانی تر از آنچه مورد انتظار بوده است .
  • اثر تیندال ( تغییر رنگ آبی )
  • تغییر مکان یا بیرون زدگی فیلر
  • تورم شدید یا طولانی
  • قرمزی طول کشیده

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =