مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

اگزما پوستی

اگزما پوستی چیست ؟

اگزما پوستی با نام درماتیت پوستی نیز شناخته می‌شود. وجود اگزما در پوست نشان وجود  نوعی التهاب است. این بیماری خودش را به صورت ملتهب و قرمز شدن پوست خودش را نشان می دهد. گاهی فرد مبتلا احساس خارش می کند و جوش‌هایی پر از مایع شبیه تاول روی پوست دیده می شود و با پوسته‌پوسته شدن و ممکن است مایع درون آن‌ها بیرون بیاید.

 

علت اگزما پوستی

اگزما ها انواع مختلفی دارند در نتیجه عوامل مختلفی می توانند این نوع بیماری پوستی را باعث شوند.

یکی از علل این بیماری پوستی قرارگیری در معرض آلرژی زاها و محرک‌ها است. آلرژی ها یک نوع واکنش سیستم ایمنی بدن می باشد. این محرک های پوستی می‌تواند یک صابون قوی یا مواد شیمیایی باشد. واکنش بدن در برابر مواد شیمیایی به طور عمده به دو نوع تقسیم می شوند :

حاد سریع و ناگهانی

مزمن یا تاخیری

برخی دیگر از انواع اگزما پوستی، ارثی هستند و دلایل ژنتیکی برای وجود آن ها دخالت دارند.

در ادامه مطلب چند مورد از انواع اگزاماهای پوستی به اختصار توضیح داده شده است.

  • اگزما پوستی آتوپیک

از علائم ابتدایی این از اگزما ، قرمزی پوست بدن و ضایعات خارش دار می باشد. گاهی تحمل این احساس خارش در بیمار غیر قابل تحمل می شود و با خاراندن پوست موجب ترشح مایع و پوسته ریزی آن ها می گردد. این امکان وجود دارد که علائم این اگزمای پوستی اتوپیک، برای مدتی ناپدید شود و این احساس در فرد  ایجاد شود که بهبود یافته است درحالیکه این بیماری می تواند دوباره عود کند.

  • اگزمای پوستی تماسی

این ضایعات پوستی هنگام تماس با محرک موجب واکنش حساسیتی می‌شود. علائم این نوع اگزما نیز این ضایعات قرمز همراه با سوزش یا خارش است و ممکن است به تاول تبدیل شوند.

  • اگزمای پوستی سبورئیک

در این عارضه لکه‌های فلس دار، پوست قرمز و شوره سر پایدار ظاهر می‌شوند. معمولاً در مناطق چرب بدن مانند صورت، بالای قفسه سینه و کمر بیشتر بروز می‌کند. یک اسم عامیانه برای این بیماری در نوزادان، به عنوان “کلاه گهواره” شیرخواران شناخته شده است.

 

درمان

هر چند نمی‌توان درمان قطعی برای اگزما وجود ندارد، اما با مراجعه به یک متخصص پوست با تجربه و با تشخیص درست نوع اگزما از سوی متخصص پوست می‌توان یک برنامه‌ی درمانی مناسب برای کنترل اگزما پوستی و کنترل دوره‌های عود کردن اگزما، معین شود. داروها و توصیه هایی که یک متخصص پوست تجویز می کند تاحد زیادی از درد و ناراحتی حاصل از این بیماری می کاهد.

 

برخی از خدمات دکتر حمیده آقایی

جوانسازی پوست

تزریق چربی

لیزر موهای زائد

تزریق بوتاکس

راه های ارتباطی

۴۴۹۶۶۰۲۴- ۴۴۰۴۵۱۵۱

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر حمیده آقائی

برچسب ها: درمان اگزما

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 17 =