02144966024 info@doctoraghaei.ir
دکتر حمیده آقایی / مقالات / راه های پیشگیری از سرطان پوست
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

راه های پیشگیری از سرطان پوست

علائم سرطان پوست چیست ؟ راه های پیشگیری از سرطان پوست کدامند ؟ آیا سرطان پوست درمان قطعی دارد ؟سرطان پوست شایع ترین  سرطان بدخیم بدن است و انواع  مختلفی دارد  که تفاوت  اصلی آن ها  بر اساس  نوع سلولی  است  که دچار رشد سرطانی  می شود .

سه نوع اصلی  آن عبارتند از :

  • سرطان های پایه ای
  • سرطان سلول  های سنگ فرشی
  • ملانومای بدخیم
راه های پیشگیری از سرطان پوست

راه های پیشگیری از سرطان پوست

عوامل ابتلا  به سرطان پوست کدامند ؟

1-سرطان های  پایه ای  یا همان Basal Cell Carcinoma، جز شایع ترین  نوع سرطان  پوست هستند  که  ارتباط مستقیمی  با تماس  با نور آفتاب دارند .

ما در برخی  از سندرم  های ژنتیکی  شاهد بروز  این سرطان  در قسمت های  مختلف بدن بیمار،  به خصوص  قسمت های  در معرض نور مانند پوست  صورت هستیم .  ممکن است  این افراد دارای مشکلات دیگری  مانند برخی  تومور های  مغزی  یا مشکلات  استخوانی  نیز باشند .

2-سرطان  سلول های سنگ فرشی ، دومین  رتبه شیوع  را در میان  سرطان ها دارد  و ابتلا  به آن ،  رابطه بسیار  زیادی با تماس  با نور  آفتاب دارد . این سرطان می تواند  در قسمت  هایی از بدن  مانند صورت،  گوش ها، پشت  دست ها و  لب  ایجاد شود .  این سرطان  می تواند  به دلیل  بروز  برخی  زخم ها  یا بیماری های التهابی  مزمن هم  به وجود  آید .  مثلا کسانی  که مبتلا  به لیکن پلان زخمی  شونده  در مخاط دهان  هستند،  زمینه ابتلا  به سرطان  سلول های  سنگ فرشی  در ناحیه  زبان و دهان  را پیدا  می کنند .

همچنین می  تواند در پی ابتنلا  به زخم های  مزمن  مانند سوختگی  های قدیمی  یا زخم های  مزمن  ناشی از سل  پوستی نیز ایجاد شود .

3-ملانوما  از نظر شیوع  در مقام سوم  و از نظر  بدخیمی  در مقام  اول سرطان  های پوست  قرار دارد .  ملانوما یکی  از سرطان  های بسیار بدخیم  انسانی است  که  هم می تواند  بر روی خال  ها سوار شود و هم  می تواند  به صورت اولیه  رخ دهد . خال  های مادرزادی ، به خصوص  خال های  مادرزادی بزرگ که  از بدو تولد  وجود دارند  و مو دار  نیز هستند ، یکی  از عوامل  پیش ساز  ملانوما  محسوب می شوند .

کسانی که بسیار  در معرض  نور آفتاب  هستند یا در مناطقی  زندگی می کنند  که به دلیل  نقص لایه ازن،  اشعه فرابنفش  زیادی به زمین  می رسد  و پوستشان  در معرض این  اشعه قرار  می گیرند،  بیشتر در  معرض ابتلا  به ملانوما قرار دارند .

به طور کلی تماس طولانی  با نور خورشید  علت اصلی  ابتلا به سرطان  های پوست است،  به خصوص اگر  باعث  آفتاب سوختگی  و تاول  نیز شده باشد . سایر عوامل  که اهمیت  کمتری دارند  شامل  تماس مکرر  طبی یا شغلی  با اشعه ایکس ، اسکار  یا جای  زخم بیماری  ها  و سوختگی ها، تماس  شغلی  یا بعضی مواد شیمایی از قبیل زغال  سنگ و آرسنیک هستند .

سرطان پوست  ممکن است  زمینه ارثی  نیز داشته باشد  لذا در بعضی  خانواده ها  شیوع سرطان پوست  بیشتر است .  افرادی که تحت  درمان با  اشعه ایکس  قرار گرفته اند  نیز در معرض  ابتلا به سرطان  های پوستی  در ناحیه  تحت درمان هستند .

گرفتن حمام آفتاب  به خصوص در سفید پوستان  از عوامل ایجاد ملانوما است .

راه های پیشگیری از سرطان پوست

یکی  از بهترین  راه های پیشگیری از  ابتلا به سرطان پوست، آگاه کردن  مردم است .  یعنی همه  مردم باید بدانند  که هر ضایعه  جدید که  در پوستشان  ایجاد می شود، باید  برای معاینه  و بررسی به متخصص پوست نشان  داده  شود تا از نظر سرطانی  بودن یا نبودن، مورد بررسی قرار  گیرد .  گاهی خیلی  از سرطان  های پوستی  در بدو ایجاد  مانند  سایر ضایعات پوستی  مثل خال  ها هستند  که اگر  فرد یا پزشک  غیر متخصص به آن  نگاه کند،  ممکن است ضایعه  را با خال  اشتباه بگیرید  و به اشتباه آن  را برای بهبود وضعیت  ظاهری مریض  با روش  سوزاندن  بردارد .  در موارد زیادی  مشاهده می شود  که فرد  بیماری  بدخیم پوستی  را از عوارض  ناشی از سوزاندن  خال می داند  در صورتی که  به احتمال  زیاد،  ضایعه اولیه  اصلا  خال نبوده  و تظاهر  اولیه سرطان  پوستی بوده است . برای  همین است  که تاکید  می کنیم  هر نوع  ضایعه جدیدی  را حتما  به متخصص پوست  که با بیماری  های پوستی  آشنایی کامل  دارد، نشان دهید. دکتر حمیده آقایی متخصص پوست در تهران  بعد از بررسی کامل  بیمار  بهترین روش درمان را انتخاب می کنند .

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =