دکتر حمیده آقایی / مقالات / فرورفتگی های پوست صورت
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

فرورفتگی های پوست صورت

فرورفتگی های پوست صورت

فرورفتگی های پوست صورت معمولاً  بعد از جوش های چرکی و همچنین عوامل دیگر مانند آبله مرغان و جراحات پوستی به وجود می آیند. این فرو رفتگی ها در سنین جوانی شایع بوده که می توان یکی از دلایل آن ها را جوش های بلوغ دانست. اثر این جوش ها می تواند به صورت ضایعات آبله ای شکل بزرگ و عمیق روی پوست باقی بمانند. این جوشگاه ها معمولاً روی صورت، کمر و بازو ها به صورت فرورفتگی یا برآمده به وجود می آیند.

 

از روش های مختلفی برای درمان جوشگاه ها استفاده می شود. در حقیقت درمان این اسکارهای  پوست وابسته به نوع پوست و شدت فرورفتگی و شرایط اقتصادی بیمار می باشد. هرچه اسکارها سطحی تر باشد، بر طرف و صاف کردن آن ها آسان تر و سریعتر وهرچه اسکارها عمیق تر باشند رفع فرورفتگی ها به زمان بیشتر و درمان پیچیده تری نیاز دارد.

روش های مختلف درمان جوشگاه های صورت

  • استفاده از لیزر
  • عمل تراشیدن پوست
  • تزریق مواد پرکننده ی اسکار
  • برآمده کردن پوست و گرافت پوستی
  • عمل جراحی برداشتن اسکار
  • و روش های دیگر

گاهی استفاده تنها از یک روش برای درمان کافی نمی باشد و نیاز است که متخصص پوست چندین روش را برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده کند. توصیه می شود به یک پزشک متخصص پوست مجرب مراجعه نمایید تا درمان متناسب با شرایط پوست وعوامل دیگر دخیل در رسیدن به نتیجه مطلوب انجام گیرد.

در ادامه به توضیح بعضی از این روش های درمانی می پردازیم

  • روش ساییدن پوست

یکی از روش های متداول و مؤثر برای درمان زخم های پوستی ناشی از جوش ، آبله مرغان، جراحات پوستی، مواردی مثل خالکوبی، لکه های مربوط به آفتاب و چین و چروک، روش ساییدن پوست است. به کمک دستگاه میکرودرمابرژن لایه های سطحی پوست بدون ایجاد هیچ گونه زخمی بر روی پوست رداشته می شود. تکرار و ادامه این روش وابسته عمق اسکارها بوده و هرچه این اسکارهای روی پوست عمیق تر باشند به تکرار بیشتری نیاز دارد. با انجام میکرودرمابرژن، حتی جوش های فعال پوست و تیرگی محل آن ها کمرنگ شده و به ادامه روند درمان بهبود حاصل می شود.همچنین منافذ باز بسته تر شده و همزمان اسکارها سطحی تر می شوند و پوست صاف تر بنظر خواهد رسید. با انجام صحیح این روش درمانی هیچ عارضه ای برای بیمار به وجود نمی آید و بدون نیاز به استراحت می تواند روند عادی زندگی خود را داشته باشد. با تمام فوایدی که روش ساییدن پوست دارد اما برای اسکارهایی که دارای عمق زیادی بوده کاربرد ندارد.

  • روش ساب سیژن

در این روش بافت های زیرین پوستی توسط سوزن مخصوصی جدا می گردد و با جدا شدن آن ها از لایه زیرین ظاهراً عمق اسکارهای کمتر می شود . زخم  های زیر اسکارها خود محرک کلاژن سازی است و با ساخت کلاژن بیشتر عمق اسکارها پرشده وصاف تر می شود .

نکته مهم در به کارگیری لیزر ها برای درمان اینگونه از عارضه های پوستی عمق اسکارها است. با انجام لیزر اسکارهای عمیق  فقط  حدود ۶۰% بهبودی می یابند. ولی با تشخیص متخصص پوست بعد از گذشت مدتی بیمار می تواند لیزر را مجدد انجام دهد.

با استفاده از چربی که از بدن خود بیمار گرفته می شود می توان بعضی از این فرورفتگی ها را درمان کرد.این چربی درون اسکار ها تزریق می شود که باعث پر و صاف  شدن ظاهر اسکار خواهد شد.

 

برخی از خدمات دکتر حمیده آقایی

جوانسازی پوست

تزریق چربی

لیزر موهای زائد

تزریق بوتاکس

راه های ارتباطی

۴۴۹۶۶۰۲۴- ۴۴۰۴۵۱۵۱

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر حمیده آقائی

 

 

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =