02144966024 info@doctoraghaei.ir
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ویتیلیگو

 ویتیلیگو

ویتیلیگو نوعی بیماری پوستی می باشد که در آن لک های سفید رنگ به علت از بین رفتن رنگدانه های پوست به وجود می آیند . در ویتیلیگو ملانوسیت ها در قسمت هایی از بدن مانند پوست ، غشای مخاطی و در برخی از مواقع در شبکیه چشم تخریب می شوند . این ضایعات در تمام قسمت های بدن وجود دارد و اصولا در دو قسمت بدن به صورت قرینه می باشد اما رایج ترین قسمت هایی را که گریبان گیر می کند لب – دست ها – بازوها – پاها – ناحیه تناسلی می باشد .

 ویتیلیگو

ویتیلیگو

دلیل بیماری به صورت قطعی مشخص نشده است اما براساس نظریات پزشکان ویتیلیگو یک بیماری خود ایمنی شناخته شده است که در آن آنتی بادی های سیستم ایمنی سلول های خود را به دلیل بیگانه تلقی کرده است و از بین می روند . هرچند دلایلی مثل استرس های روحی یا آفتاب سوختگی می توانند در رخ دادن ویتیلیگو دخالت داشته باشند . انتشار این بیماری نیم تا یک درصد می باشد و تقریبا نیمی از افراد به ین بیماری مبتلا هستند . پیش از 20 سالگی علائم آن را در خود مشاهده می کند . بیماری در تمامی نژادها و در هر دو جنس به صورت یکسان رایج می باشند . احتمال مبتلا شدن به بیماری ویتیلیگو در کسانی که مبتلا به بیماری های مثل پر کاری غده تیروئید – نارسائی قشر غده فوق کلیه ، آلوپسی آره آتا و کم خونی کشنده بسیار بیشتر می باشد  . از آنجایی که ژنتیک در مبتلا شدن به بیماری ویتیلیگو دخالت دارد پزشک در زمان تشخیص علاوه بر علائم موجود در معاینات بالینی باید اطلاعاتی درباره سابقه این بیماری در خانواده کسب کند . اگر بیماری ویتیلیگو مسری نباشد و عوارض حادی را به همراه نداشته باشد اما تغییراتی که ویتیلیگو در ظاهر افراد به وجود می آورد می تواند سلامت روحی و روانی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد . برخی از افراد مبتلا به ویتیلیگو احساس شرمندگی ، افسردگی ، نگرانی را در خود مشاهده می کنند .

علائم بیماری ویتیلیگو

تنها نشانه ای که بسیار بارز می باشد وجود لکه های سفید بر روی پوست می باشد . به طور کامل اولین بار لکه سفید در قسمتی از بدن مشاهده می شود که بیشتر در معرض نور آفتاب بوده است . به مرور زمان لکه های کم نگ یا بی رنگ – دست ها – پاها – صورت – لب ها را درگیر می کند . اما گریبان گیر شدن در قسمت کشاله ران – زیر بغل – دور دهان – چشم ها – پره های بینی – ناف – قسمت های تناسلی و معقد نیز رایج می باشد .

 

مقالات مرتبط

علائم ویتیلیگو

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =