02144966024 info@doctoraghaei.ir
دکتر حمیده آقایی / تزریق ژل / جزئیات تزریق ژل به صورت
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

جزئیات تزریق ژل به صورت

تمامی خانم ها و آقایانی که از ویژگی های ظاهری صورت خود رضایت چندانی ندارند می توانند با مراجعه به متخصص یکی از روش های درمانی را برای از بین بردن چین و چروک های پوست خود انتخاب کنند. یک متخصص پوست با داشتن تجربه بالا می تواند با دادن اطلاعات کافی و بررسی دقیق شرایط بیمار بهترین روش درمانی را برای افراد در دستور کار قرار دهد. تزریق ژل یکی از راه های جوانسازی پوست است که توسط دکتر حمیده آقایی با تجربه چندین ساله به شکلی صحیح انجام می شود. در این مقاله می خواهیم همه جوانب تزریق ژل اعم از مزایا، عوارض، نحوه انجام، بهترین مارک تزریق ژل و اقدامات قبل و بعد از این درمان زیبایی را به سمع و نظر شما برسانیم. با ما همراه باشید و ویدیوها و نمونه کارهای تزریق ژل به بخش های مختلف صورت را ببینید.

چرا جوانسازی پوست با تزریق ژل؟

تزریق ژل های پرکننده در لایه های مختلف پوست باعث می شوند که قسمت مورد نظر حجیم شده و به واسطه این حجیم شدن بافت زیر پوست، چین و چروک ها و یا گودی های آن ناحیه از بین برود و همچنین در برخی از نواحی مانند گونه و لب باعث برجستگی خواهد شد. مکانیسم تاثیر گذاری ژل ها به این صورت است که پس از تزریق ژل در محل مورد نظر، بافت زیر پوست تحریک شده و فرآیند کلاژن سازی پوست شروع می شود که این پروسه می تواند به جوانسازی پوست به صورت کاملا طبیعی کمک شایانی نماید. نکته دیگر این که آب توسط ژل های تزریق شده جذب می شود و با بالا رفتن رطوبت، شادابی و جوانی پوست بیشتر می شود که در واقع گردش خون در پوست بهتر شده و طراوت آن بالا می رود.

انواع ژل پرکننده صورت

با توجه به قسمت هایی که شخص می خواهد جهت جوان سازی پوست خود ژل تزریق کند، متخصص می تواند ژل های متفاوتی را برای وی در نظر بگیرد. ژل ها با توجه به بودجه بیمار و نیاز وی برای او در نظر گرفته می شود. ژل های پر کننده به گروه های ژل های دائمی، نیمه موقت و موقت تقسیم بندی می شوند. بهتر است که با هریک از آنها آشنا شوید تا بتوانید ژل مناسبی را برای تزریق پوست خود انتخاب کنید.

ژل های موقت

جنس این نوع از ژل ها معمولا هیالورونیک بوده است می توان گفت این ماده به شکلی طبیعی در لایه های پوست وجود دارد  و با افزایش سن مقدار آنها در پوست کاهش پیدا می کند.این ژل ها پس از تزریق حجم ناحیه مورد نظر را بیشتر می کنند و با جذب آب افزایش حجم پیدا می کنند.پس از تزریق این نوع از ژل ها د رابتدا تورم و التهاب زیاد بوده و با مرور زمان از بین می رود.برای نتیجه تزریق این نوع از ژل ها افراد باید مقداری صبور باشند.

ژل های نیمه موقت

جنس این نوع از ژل ها هیدروکسی آپاتید بوده و ماندگاری آنها معمولا برا ی دو تا سه سال است و  تزریق چربی حتما باید توسط متخصص با تجربه ایی صورت بگیرد.

ژل های دائمی

این نوع ژل ها از جنس سیلیکون بوده و استفاده ازآنها معمولا توسط متخصصان پیشنهاد نمی شود زیرا دارای عوارض بالایی بوده و ممکن است مشکلات متععدی را برای افراد به وجود بیاورد.

بی حسی پیش از تزریق ژل

بعد از اینکه وسعت تزریق  و همچنین مکان آن مشخص شد بی حسی انجام می گیرد که در هر مکانی متفاوت خواهد بود .شاید برای شما از پماد های بی حسی و  یا داروهای دیگر استفاده شود .برای مثال در صورتی که منطقه مورد نظر حساسیت کمتری داشته باشد روش ها غیر تزریقی و در نواحی مانند تزریق ژل لب از بی حسی های قوی تر استفاده می شود .معمولا برای این اینکه تزریق ژل راحت تر انجام بگیرد  از لیدوکائین استفاده می شود

روند تزریق ژل

پس از آن که سابقه بیماری افراد به پزشک گفته شد و تایید تزریق ژل توسط وی انجام گرفت می توان جوان سازی نواحی مورد نظر را با تزریق ژل آغاز کرد. متخصص ژل ها را در سرنگ های مخصوص میریزد و با تکنیک های مخصوص ژل در نواحی مورد نظر تزریق می شود یکی از عواملی که در نتیجه تزریق ژل تاثیر به سزایی خواهد داشت، نحوه تزریق ژل خواهد بود برا ی مثال ژل ها ی موقت بهتر است در لایه میانی پوست تزریق شود و اگر به شکلی سطحی و یا خیلی عمیق در زیر پوست وارد شود  احتمال دارد ماندگاری ژل ها را پایین بیاورد.به طور کلی می توان گفت اگر ژل ها به درستی تزریق شوند بین شش ماه تا دو سال در صورت باقی خواهند ماند.ولی با مرور زمان ژل ها به مانند روز های اول تزریق نخواهند بود.

شما بهتر است برای این امر به بهترین متخصص زیبایی پوست در تهران مراجعه کنید زیرا چنین پزشکی با ساختمان پوست آشنایی کامل دارد و می تواند مکان دقیق تزریق، مقدار ژل مورد نیاز و عمق تزریق را به درستی تشخیص دهد تا میزان تاثیر گذاری و همچنین ماندگاری ژل زیاد باشد. شاید در برخی از نواحی نیاز به تزریق سطحی و یا عمقی تر وجود داشته باشد که متخصص پوست می تواند با توجه به نوع پوست شما و همچنین نوع ماده تزریق شده و نتیجه ایی که به خواسته شما نزدیک باشد عمل کند.

تزریق ژل خط خنده

برای مثال پر کننده هایی که با ترکیبات هیالورونیک اسید هستند آب را به خود جذب می کنند و باعث افزایش حجم می شوند به همین دلیل حجم کمتری باید تزریق شود. ژل در داخل سرنگ با سوزن باریک ریخته می شود و به زیر پوست شما منتقل می شود. ژل می تواند چین و چروک های شما را پنهان کنند تا صورت شما تا چندین سال جوان تر به نظر برسد

مزایای تزریق ژل

اگر بخواهید نواقص پوست را برطرف نمایید تزریق ژل کمک شایانی به شما می کند، با استفاده از این روش می توان چین و چروک را برطرف نمود، و انجام این کار سبب شاداب و جوان تر به نظر رسیدن چهره می شود. مهم ترین مزایای تزریق ژل به نواحی مختلف صورت عبارتند از:

 • لیفت ابرو را می توان با ترکیب نمودن این روش انجام داد.
 • این روش دارای ماندگاری بالای شش ماه است.
 • در چین و چروک عمیق نیز تزریق ژل کاربرد دارد.
 • از نظر هزینه بسیار مناسب است.
 • تزریق ژل بی عارضه است.
 • تزریق ژل قابل تکرار است.

نواحی تزریق ژل

از ژل های پر کننده می توان برای افزایش حجم بخش های مختلف صورت اعم از موارد زیر بهره گرفت.

 • از بین بردن خطوط خنده
 • از بین بردن گودی زیر چشم
 • افزایش حجم گونه ها ی فرورفته
 • پر کردن فرو رفتگی های صورت
 • برطرف کردن خطوط پیشانی و اخم
 • افزایش حجم و برجسته سازی لب ها
 • برطرف کردن چین و چروک دورچشم
 • اصلاح افتادگی پوست صورت و گردن

ماندگاری نتایج تزریق ژل

بهتر است بدانید تزریق ژل دارای نتایج و ماندگاری موقت است، میزان ماندگاری تزریق ژل از ۶ ماه تا ۱۲ ماه است، برای ماندگاری بیشتر ژل باید جلسات درمان را بیشتر کرد. یکی از فواید تزریق ژل دوران نقاهت کم است به گونه ای که شخص پس از تزریق ژل می تواند به سرکار خود بازگردد و فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد، کبودی و تورم بسیار کمی پس از تزریق ژل وجود دارد که پس از مدت اندکی برطرف می شود و جای نگرانی نیست. از بارزترین فواید تزریق ژل کاربرد در حجیم سازی گونه ها، سینه و باسن است ،برطرف کردن خط خنده و خط اخم با تزریق ژل امکان پذیر است.

عوارض تزریق ژل

قرمزی ، تورم ، تندرنس و کبودی گذرا پس از تزریق فیلر قابل انتظار بوده به عنوان عوارض در نظر گرفته نمی شود. هر کدام از انواع فیلرها عوارض و اثرات جانبی مخصوص خود را دارد . در این مقاله به عوارض ژل هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسی آپاتیت می پردازیم که نسبت به فیلرهای دیگر عوارض بسیار کمتری دارند. عوارض شدید مانند واکنشهای گرانولوماتوس با این فیلرها بسیار نادر است و بیشتر با فیلرهای دائمی مانند سیلیکون، پلی متیل متاکریلات و بعضی فیلرهای نیمه دایم خاص مانند پلی –L –  لاکتیک اسید دیده می شود.

شایع ترین عوارض احتمالی تزریق ژل و نحوه کنترل آن به صورت زیر هستند:

کبودی شدید و هماتوم

ممکن است در مواردی که فیلر در یک ناحیه وسیع تزریق شود، روش های باد بزنی یا هاشور زنی شدید استفاده شود یا یک رگ خونی بزرگ سوراخ شود، مشکل خونریزی و هماتوم بروز پیدا کند. این حالت بیشتر در بیمارانی که داروهای ضد التهاب مانند آسپرین مصرف می کنند رخ می دهد. خون خارج شده از رگ تحت اثر جاذبه می تواند به نواحی دیگر جا به جا گردد که این حالت می تواند چند روز بعد از کبودی اولیه ایجاد شود. استفاده از سوزن های کوچک و تزریق دقیق و آرام و عدم استفاده از داروهای ضد التهاب و دیگر ترکیبات انعقادی قبل از انجام تزریق به کاهش کبودی کمک می کند.

ناصافی (برآمدگی) قابل مشاهده یا قابل لمس

در زمان تزریق یا مدت کوتاهی پس از آن ایجاد می شود و وابسته به تکنیک تزریق و حجم آن است . معمولا به دلیل تزریق بیش از حد سطحی یا ناهموار فیلر ایجاد می شود. فیلرهای با ساختمان قویتر مانند CaHA نسبت به فیلرهای انعطاف پذیرتر مانند هیدروکسی آپاتیت HA احتمال بیشتری برای ایجاد ناصافی و برآمدگی دارند. برآمدگی ها و نواحی زیادی تزریق با کاهش حجم فیلر کم کم برطرف می گردد . اگر بیمار درباره این نواحی نگران باشد نواحی تجمع فیلر می تواند با فشار شدید فرد انجام دهنده اصلاح شود. فشار ممکن است باعث کبودی شود و بی حسی موضعی برای ایجاد راحتی بیمار ممکن است لازم باشد. سوراخ کردن تجمع های بزرگ فیلر و خارج کردن آن نیز گزارش شده است. در حال حاضر استفاده از هیالورونیداز (۵ تا ۲۰ واحد) برای اصلاح تجمع HA و همچنین دیگر عوارض عروقی در حال افزایش است.

توجه

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که عوارض طبیعی تزریق ژل به بخش های مختلف صورت عبارتند از کبودی، تورم و سوزش خیلی سطحی و کم. در صورتی که شما در انتخاب یک دکتر خوب برای تزریق ژل دچار مشکل شوید، عوارض غیر طبیعی شدیدی را تجربه خواهید کرد.

اقدامات قبل از تزریق ژل

 • یک هفته قبل از تزریق ژل از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E و ویتامین C پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و کبودی پس از تزریق ژل شود.
 • در صورتی که داروهای خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید حتما قبل از تزریق با متخصص پوست خود در میان بگذارید.
 • بهتر است ۴۸ ساعت پیش از تزریق از مصرف الکل خودداری کنید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی پس از تزریق شود.
 • سعی کنید در زمان تزریق ژل آرایش نداشته باشید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

تزریق ژل هم مانند درمان های دیگر نیاز به مراقبت هایی پس از تزریق دارد که به بهبود سریع تر و افزایش ماندگاری ژل کمک می کند. برخی از این نکات عبارتند از:

 • تا ۲۴ ساعت پس از تزریق ژل بهتر است از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • از ماساژ دادن ناحیه تزریقی خودداری کنید تا بهبودی سریع تر حاصل شود.
 • تا چند روز پس از تزریق از انجام فعالیت های بدنی سنگین خودداری کنید.
 • بهتر است تا چند روز الکل مصرف نکنید تا کبودی ها سریع تر برطرف شوند.
 • تا زمانی که تورم و کبودی ها برطرف نشده ناحیه تزریقی را در معرض گرمای شدید مانند نور شدید آفتاب یا حمام داغ و سونا قرار ندهید.
 • تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل از کمپرس سرد استفاده کنید تا تورم و کبودی سریعتر برطرف شود.
 • در صورت تزریق ژل در لب از مصرف نوشیدنی های بسیار گرم پرهیز کنید.
دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

 

برچسب ها:

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از اندولیفت

مراقبت های بعد از اندولیفت

اندولیفت یک فناوری مبتنی بر لیزر با حداقل تهاجم است که از طریق فعال کردن نئوکلاژنازها (یعنی تولید کلاژن جدید در پوست) و عملکردهای متابولیکی در ماتریکس خارج سلولی، سفت شدن پوست و کاهش شلی پوست را...

اندولیفت زیر چشم چیست؟

اندولیفت زیر چشم چیست؟

در اطراف چشم‌ها عارضه‌های پوستی‌ ممکن است ایجاد بشوند که شامل مواردی مثل کبودی یا سیاهی زیر چشم، گود شدن این ناحیه و ایجاد پف درزیرآن، می‌شود. عموماً سیاهی یا کبودی‌ که زیر چشم ایجاد می‌شود همراه با...

عوارض اندولیفت چیست و این روش چقدر تهاجمی است؟!

عوارض اندولیفت چیست و این روش چقدر تهاجمی است؟!

بیشتر افراد دوست دارند روش های غیر تهاجمی را برای داشتن ظاهری جذاب تر، انتخاب کنند. اندولیفت یکی از روش های غیرتهاجمی است که با استفاده از لیزر پوست را سفت، روشن و شفاف‌تر می‌کند. اما این روش نیز...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.