دکتر حمیده آقایی / کاشت مو / روش های کاشت مو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

روش های کاشت مو

یکی از عواملی که در زیبایی ظاهری فرد بسیار تاثیر گذار است داشتن موهای پرپشت است. به همین دلیل انواع روش های کاشت مو برای افرادی که از طاسی و کم پشتی مو رنج می‌برند وجود دارد. برای انتخاب روش مناسب برای کاشت مو بهتر است با پزشک متخصص در این حوزه مشورت کنید تا او روش مناسب را برای شما برگزیند.

انواع روش های کاشت مو کدام‌اند؟

بیشتر بخوانید: هزینه کاشت مو

انواع روش های کاشت مو کدام‌اند؟

در گذشته اولین مورد کاشت مو در ژاپن صورت گرفت. بعد از آن پزشکان تلاش کردند و با استفاده از گرافت های میکرو و ماکرو سعی کردند طبیعی‌ترین مو را برای فرد ایجاد کنند. در ادامه به بررسی روش‌های کاشت مو می‌پردازیم.

روش FUT

این روش یک روش قدیمی برای کاشت مو است و پزشک در این روش کاشت مو، گرافت‌ها را به صورت نواری می‌کارد. در این روش نواری به اندازه 15 تا 25 سانتی متر از قسمت پشت سر فرد با تیغ جراحی مو برداشته می‌شود. در مرحله بعد ناحیه برداشت مو بخیه زده می‌شود. پزشک نوار جدا شده از سر را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم می‌کند که هر کدام از این قسمت‌ها یک گراف نامیده می‌شود. امکان دارد یک گراف دارای یک فولیکول مو و یا بیشتر باشد.

سپس پزشک در قسمتی که باید مو کاشته شود با استفاده از تیغ  یا سوزن سوراخ ایجاد می‌کند. در مرحله بعد گرافت‌ها را در داخل این  سوراخ‌ها قرار می‌دهند. و در آخر ناحیه کاشت با بانداژ پوشیده می‌شود. با اینکه این روش یک روش قدیمی است، اما نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد. مدت زمان برای بهبودی کمی طولانی‌تر از روش‌های دیگر است. اما مزیتی که دارد این است که بیشترین مقدار مو را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

روش FIT

روش FIT  یا FUE روشی است که در آن فولیکول‌های مو به صورت دانه دانه برداشته و کاشت می‌شوند. از برداشت موها در این روش جای زخم به صورت دایره‌های کوچکی روی سر باقی می‌ماند. در این روش ابتدا پزشک موی سر فرد را به طور کامل می‌تراشد و فولیکول‌ها را یکی یکی از پوست سر جدا می‌کند.

مرحله بعد در قسمتی که می‌خواهد مو را بکارد، سوراخ‌هایی را ایجاد می‌کند و فولیکول‌های جدا شده را در این سوراخ‌ها می‌گذارد. در آخر این ناحیه را با بانداژ می‌پوشاند. این روش، نسبت به روش قبل کم تهاجم‌تر است.

روش SUT

روشSUT نسبت به دو روش قبل روش جدید‌تری است و یک روش بسیار عالی برای کاشت مو است. زیرا در این روش از سیستم‌های تمام اتوماتیک زیر نظر پزشک متخصص مراحل برداشت و کاشت مو انجام می‌شود. مزیت دیگر این روش این است که عوارض کمتر و نتایج بسیار خوبی را به دنبال دارد.

در این روش تعداد مویی که می‌نوان کاشت بسیار بیشتر از روش‌های دیگر است و ممکن است به 14000 تار مو نیز برسد. این روش بدون درد و خونریزی است و جراحی ندارد. همچنین دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد.

در این روش گرافت‌ها به صورت پانچ برداشته می‌شوند و سپس فریز می‌شوند. فریز کردن گرافت‌ها باعث می‌شود فولیکول‌های مو از بین نروند. در این روش بیشترین تراکم مو رشد می‌کند و هیچ زخمی روی سر باقی نمی‌گذارد. همچنین ماندگاری کاشت مو در این روش بسیار بالا است.

روش BHT

روش BHT  روشی است که در آن به جای برداشت موی سر، گرافت‌ها از موی بدن مانند موی سینه یا ریش برداشته می‌شود و از در این روش از تکنیک FHT استفاده می‌شود. این روش مناسب افرادی است که موی پشت سرشان نیز کم است و از کچلی زیاد رنج می‌برند.

روش میکروفیت

این روش ترکیبی از روش‌های FIT  و SUT است، به این صورت که از ابزارهای دقیقی برای این کار استفاده می‌شود. ابتدا با استفاده از ایمپلنترهای بسیار ظریف که سر چرخان دارند، سوراخ‌هایی با قطر یک میلیمتر ایجاد می‌کنند و گرافت‌ها به صورت مکشی برداشته می‌شود. در این روش فولیکول مو آسیب کمتری می‌بیند. این روش به بانک موی قوی نیاز دارد و افرادی که بانک موی ضعیف و یا زخم‌های کلوئیدی دارند این روش مناسب نیست. باید بدانید که مراقبت‌ های بعد از کاشت مو نیز برای بهبودی هر چه سریع‌تر بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: سن کاشت مو

عوامل تاثیر گذار بر روش های کاشت مو

در روش های کاشت مو با تراکم بالا عوامل زیادی موثر است. این عوامل تاثیرگذار بر کاشت مو عبارت‌اند از:

تجربه و مهارت پزشک

تجربه و مهارت پزشک در این کار بسیار مهم و تاثیرگذار است. پزشک وقتی از مهارت بالایی برخوردار باشد، میتواند بهترین روش را با توجه به پوست سر شما و بانک موی شما انتخاب کرده و موی با تراکم بالا را برای شما به ارمغان آورد.

گرافت مو

میزان تراکم مو بستگی به گرافت‌های مو دارد. هر چه تعداد گرافت‌هایی که آماده می‌شود کمتر از میزان طاسی سر باشد، احتمال موفقیت در کاشت مو با تراکم بالا نیز کم‌تر می‌شود.

ظرفیت پوست سر

پوست سر هر فرد میزان ظرفیت متفاوتی با فرد دیگر دارد. ممکن است در هنگام برداشت و یا کاشت گرافت‌ها برای برخی افراد زخم‌های بیشتری ایجاد شود و روی تراکم مو تاثیر بگذارد.

بانک مو

باید بدانید که در هر سانتی متر مربع، بین 35 تا 55 فولیکول مو کاشته می‌شود تا بتوان طاسی سر را پر کرد. اما  در بهترین روش کاشت مو این مقدار دوبرابر می‌شود که این موضوع بستگی به بانک موی فرد دارد.

عوامل تاثیر گذار بر روش های کاشت مو

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با روش های کاشت مو آشنا سازیم تا بتوانید با آگاهی کامل به پزشک مراجعه کنید. باید بدانید که انتخاب پزشک متخصص و ماهر در این کار به گرفتن نتایج بهتر به شما کمک می‌کند. هر کدام از روش های کاشت مو نتایج دائمی و غیرقابل برگشتی دارند و شما با خیال راحت می‌توانید با مشورت پزشکتان بهترین روش را انتخاب کنید.

سوالات متداول

دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

ماندگاری کاشت مو؛ دوام نتایج در روش‌های مختلف

ماندگاری کاشت مو؛ دوام نتایج در روش‌های مختلف

ماندگاری کاشت مو یکی از موضوعات مهم در زمینه روش‌های بازسازی مو و بهبود ظاهر مو است. هدف اصلی از انجام عملیات کاشت، بهبود ظاهر و پوشش مویی فرد مبتلا به ریزش مو، فراهم کردن طبیعی‌ترین نتیجه ممکن و...

مراقبت‌های بعد از کاشت مو: 10 نکته مراقبتی

مراقبت‌های بعد از کاشت مو: 10 نکته مراقبتی

مراقبت‌ های بعد از کاشت مو بسیار مهم هستند، به طوری که با رعایت این نکات می‌توانید بهبود سریع‌تری را تجربه کنید و نتیجه بهتری از کاشت موی خود بگیرید. در روزهای ابتدایی پس از کاشت مو، ممکن است تورم...

هزینه کاشت مو در سال 1403 چقدر است؟

هزینه کاشت مو در سال 1403 چقدر است؟

هزینه کاشت مو، یکی از مسائل مهمی است که افراد قبل از کاشت باید اطلاعات دقیقی از آن داشته باشند. در این مقاله، به بررسی عوامل مختلفی که بر هزینه کاشت مو تأثیر می‌گذارند، پرداخته خواهد شد. این اطلاعات...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *