مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش درمانی برای بهبود سلولیت، ترک های پوستی و سیاهی زیر چشم می‌باشد. این درمان از دهه 1930 در فرانسه رایج شد. این درمان را می توانید بر روی پلک ها، گردن، صورت، بازوها، باسن، معده و پاها انجام دهید. این درمان طی تزریق دی اکسید کربن، یک گاز طبیعی در بدن انجام می‌شود.

کربوکسی تراپی یکی از روش های جوانسازی پوست بوده که می تواند برای از بین بردن بسیاری از آسیب های پوستی به کار برده می شود.از جمله مشکلاتی که میتواند با روش کربوکسی تراپی برطرف شود در موارد زیر عنوان شده است :

 • درمان پیری پوست صورت
 • کاهش سلولیت
 • کم شدن چین و چروک های پوستی
 • استرچ مارک که به آن پارگی های پوستی نیز می گویند

انجام کربوکسی تراپی توسط متخصص پوست و مو اگر در جلسات متعدد انجام بگیرد می تواند نتیجه مثبتی را برای بیمار داشته باشد. با فشاری که دستگاه با گاز دی اکسید کربن وارد می کند سلول های چربی را شکسته و همین امر باعث بیشتر شدن جذب اکسیژن می شود  و منجر به تولید کلاژن سازی در پوست می شود .

کربوکسی تراپی

برای اینکه بتوانید از روش کربوکسی تراپی توسط متخصص پوست و مو نتیجه مطلوبی را کسب کنید باید جلسات منظمی داشته باشید و هر شخص ممکن است با توجه به هدف از انجام این روش به تعداد جلسات گوناگونی احتیاج داشته باشد که فاصله بین جلسات معمولا بین یک تا دو هفته است.

امنیت این روش درمانی

اگرچه بسیاری از وب‌سایت‌ها یا ارائه‌دهندگان ادعا می‌کنند که کربوکسی‌تراپی بی‌خطر و مورد تأیید FDA است، اما برای این اهداف مورد آزمایش بالینی یا تأییدیه FDA قرار نگرفته است.

آسانی درمان

این یک روش سریع برای مشکلات پوستی است و تقریبا بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و جراحی سرپایی است.

پس از درمان سلولیت یا کاهش چربی، می توانید بلافاصله به روال عادی و روتین روزمره خود بازگردید، البته کار هایی وجود دراد که باید بعد از درمان تا دو روز بعد از انجام آن ها پرهیز کنید مانند شنا و حمام کردن در وان به مدت 24 ساعت.

هزینه انجام کربوکسی تراپی

اکثر افراد بین 7 تا 10 جلسه نیاز دارند که این تزریقات را انجام دهند. هزینه با توجه به تجربه پزشک و شرایط بیمار متغیر است.

کربوکسی تراپی چیست؟

برای درمان سلولیت، حلقه های تیره زیر چشم و ترک های پوستی، کربوکسی تراپی یک روش درمانی کم تهاجمی و ایمن می باشد. افرادی که تحت این روش درمانی قرار می گیرند در موارد زیر بهبود پیدا می کنند:

 • جریان خون
 • خاصیت ارتجاعی پوست
 • خطوط ظریف و چین و چروک
 • این درمان همچنین می‌تواند در ترمیم کلاژن و از بین بردن رسوبات چربی موثر باشد

علاوه بر این، می تواند با افزایش جریان خون به پلک، به کاهش حلقه های تیره زیر چشم کمک کند. همچنین برخی از پزشکان ممکن است برای درمان اختلال نعوظ، آرتریت حاد، سندرم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف این درمان را پیشنهاد کنند.

معمولا برای کاهش چربی و سلولیت، افراد این روش را به روش های تهاجمی تر و پرخطرتر مانند لیپوساکشن ترجیح داده می‌دهند.

کربوکسی تراپی در اعضای بدن زیر قابل استفاده است:

 • صورت
 • پلک ها
 • گردن
 • معده
 • بازوها
 • پاها
 • باسن

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

با توجه به قسمتی از بدن که تحت درمان قرار می گیرد، ممکن است ویژگی های این روش متفاوت باشد. اما معمولا اکثر متخصصان از یک روش اصلی برای درمان استفاده می‌کنند.

برای انجام این روش درمانی، یک مخزن گاز دی اکسید کربن لازمه کار است، مخزن گاز دی اکسید کربن به یک تنظیم کننده جریان با لوله پلاستیکی متصل می‌باشد. میزان جریان گاز از مخزن توسط پزشک با دقت بسیار بالا تنظیم می‌شود.

گاز دی اکسید کربن از طریق تنظیم کننده جریان به لوله های استریلی که یک فیلتر در انتهای آن وجود دارد، ساطع می شود.

وجود این فیلتر باعث می‌شود هر گونه ناخالصی قبل از اینکه به بدن شما برسد متوقف شود. گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می کند وارد پوست شما می‌شود. پزشک گاز را در زیر پوست فرد بیمار از طریق سوزن تزریق می کند.

این روش تقریباً هیچ‌گونه دردی به همراه ندارد. برخی از پزشکان قبل از اینکه بخواهند جراحی را شروع کنند و سوزن را وارد کنند، از کرم بی حس کننده استفاده می‌کنند و روی محل تزریق می مالند. با وجود فقدان درد، برخی افراد گزارش می دهند که مدت کوتاهی پس از آن احساس عجیبی دارند.

کربوکسی تراپی یک روش درمانی سرپایی است و معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا انجام شود.

چگونه برای کربوکسی تراپی آماده شویم؟

هیچ آمادگی خاصی قبل از عمل وجود ندارد، اگرچه پزشک شما ممکن است بسته به شرایط شما دستورالعمل های خاصی به شما بدهد.

روش کار آن چگونه است

دلیل سلولیت، ترک های پوستی و سیاهی زیر چشم، تا حد زیادی گردش خون ضعیف در بدن می‌باشد. سلول های بدن دی اکسید کربن را به عنوان زباله آزاد می کنند تا از بدن خارج شود. زمانی که نفس می‌کشید، گلبول‌های قرمز اکسیژنی را که استنشاق کرده‌اید را می‌گیرند و به بافت‌ها می‌برند و در نتیجه دی‌اکسید کربن را جذب می‌کنند. در آخر، ریه های شما دی اکسید کربن را بازدم می کنند.

یک پزشک می تواند با تزریق دی اکسید کربن، گردش خون را در یک منطقه خاصی از بدن افزایش دهد و باعث هجوم گلبول های قرمز خون به آن ناحیه شود.

زمانی که سلول های خونی به محل مورد نظر برسند، گردش خون در آن محل افزایش می‌یابد. این کار برای ترمیم خاصیت ارتجاعی پوست انجام می‌شود. همچنین در مورد حلقه های تیره زیر چشم، رنگدانه ها را در زیر چشم تغییر می‌دهند.

ترک های پوستی که روی بدن خود می بینید، پارگی کلاژن پوستی است. کربوکسی تراپی باعث می‌شود کلاژن جدیدی ایجاد شود که در نتیجه پوست را ضخیم می کند و ظاهر ترک پوستی بهبود پیدا می‌کند.

در این روش درمانی می توان گاز دی اکسید کربن را به سلول های چربی تزریق کرد، این امر باعث می‌شود که سلول های چربی بترکد و در بدن دفع شود. زمانی که چربی زیر پوستی شما از روی پوستتان بیرون بزند، سلولیت ایجاد می‌شود. چندین مطالعه منبع معتبری را نشان داده اند که کربوکسی تراپی در صورت استفاده برای درمان سلولیت بی خطر بوده و بسیار موثر است.

سیاهی زیر چشم معمولاً به دلیل گردش خون ضعیف ایجاد می شود که باعث ایجاد تجمع عروقی می شود. تزریق گاز به زیر پلک باعث کاهش این تجمع کبود شده، می شود.

آلوپسی (ریزش مو) ناشی از گردش خون ضعیف را می توان با روش درمانی کربوکسی تراپی بهبود بخشید.

آیا انجام کربوکسی تراپی درد دارد ؟

روش کربوکسی تراپی می تواند دردناک باشد اما نه در همه مناطق. بلکه در برخی از نواحی مانند پلک و صورت می تواند با درد و سوزش همراه باشد .برای اینکه از درد این روش کاسته شود در ابتدا از بی حسی های موضعی استفاده می شود بعد از اینکه کربوکسی تراپی بر روی پلک های انجام می شود ممکن است پف زیادی کند  که بعد از چند ساعت برطرف خواهد شد .

کربوکسی تراپی

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی تقریباً هیچ‌گونه عارضه جانبی ندارد و یک روش نسبتاً ایمن می‌باشد. ممکن است در محل تزریق بیمار، به ویژه در بازوها و پاها، کبودی هایی ایجاد شود که زیاد جدی نیست، این کبودی باید ظرف یک هفته برطرف شود.

افرادی که از این روش درمانی برای کاهش چربی یا سلولیت استفاده می‌کنند نیز نباید به مدت 24 ساعت خود را در آب غوطه ور کنند، از جمله شنا یا استفاده از وان.

آیا گازهای استفاده شده در کربوکسی تراپی عوارض دارند ؟

باید بدانید که دی اکسید کربن به طور طبیعی توسط سلول های بدن ما هر روز تولید می شود و گاز دی اکسید کربن غیر سمی است.  این گاز در  متابولیسم طبیعی وجود دارد و وارد خون شده و از طریق ریه ها دفع می شود. کربوکسی تراپی در صورتی که نزد بهترین متخصص پوست تهران انجام شود، می تواند نتایج درخشانی را به همراه داشته باشد.

چه چیزی را بعد از درمان باید انتظار داشت

هنگامی که کربوکسی تراپی برای درمان ترک پوستی و اسکار استفاده می شود، نسبتاً بدون درد است. دلیل این که در آن قسمت از بدن دردی احساس نمی‌شود این است که در بافت اسکار عصبی وجود ندارد. ممکن است احساس خارش داشته باشید زیرا ترک پوستی در طول عمل متسع می شوند. اما این خارش باید در عرض 5 دقیقه برطرف شود.

افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و رسوبات چربی استفاده می کنند ممکن است در حین تزریق احساس فشار کنند، مانند احساسی که در هنگام آزمایش فشار خون احساس می شود. این ناشی از انبساط گاز است.

دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

 

برچسب ها:

مقالات مرتبط

سلولیت (تجمع چربی) چیست و چه علائمی دارد؟

سلولیت (تجمع چربی) چیست و چه علائمی دارد؟

سلولیت یک عارضه پوستی است که افراد زیادی به خصوص خانم ها را درگیر می کند. مشخصه آن ظاهری گودی و برآمده از پوست است که معمولاً روی ران ها، باسن و شکم قرار دارد. این بیماری به دلیل تجمع سلول های چربی...

برای من هایفوتراپی بهتر است یا بوتاکس؟

برای من هایفوتراپی بهتر است یا بوتاکس؟

سال ها است که بحث هایفوتراپی بهتر است مطرح است و تصمیم‌گیری برای اینکه کدام گزینه برای فرد بهتر است دشوار شده است. هایفوتراپی یک روش درمانی غیرتهاجمی است که از سونوگرافی متمرکز با شدت بالا برای هدف...

قیمت مزوژل در سال 1402

قیمت مزوژل در سال 1402

قیمت مزوژل در سال 1402 بسته به پزشک متخصص و ناحیه تحت درمان متفاوت است. به طور کلی، این روش درمانی گران‌تر از سایر روش‌های درمانی مانند بوتاکس است، اما می‌تواند در درازمدت مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. tala

  برای رفع سیاهی های دور چشم با استفاده از کربوکس تراپی چند جلسه نیازه

  پاسخ
  • draghaei

   سلام کربوکسی بین ۶ تا ۱۰ جلسه لازمه، براساس میزان سیاهی

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *