02144966024 info@doctoraghaei.ir
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

لیزر فرکشنال Co2

لیزر فرکشنال Co2

لیزر فرکشنال یکی از روش های جدید بوده که می تواند لایه های سطحی و آسیب دیده پوست را برطرف کند.در انجام لیزر فرکشنال لایه های نرم در قسمت های زیرین بازسازی می شوند و باعث جوانسازی پوست فرد می شود .بهتر است متخصص پوست و مو برای شما لیزر فرکشنال انجام دهد زیرا با پوست آشنایی لازم  را دارد.

لیزر فرکشنال با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اشعه لیزر را به هزاران اشعه میکروسکوپیک تقسیم می کند و تنها بخشی از پوست تحت تاثیر این اشعه قرار می گیرند.
لیزر فرکشنال حد واسط لیزرهای تخریبی و غیرتخریبی است، لیزرهای تخریبی روی سلولهای سطح پوست و لیزرهای غیر تخریبی روی سطح میانی پوست تاثیر می گذارد درصورتی که لیزر فرکشنال هم روی سطح پوست و هم روی سطح میانی پوست اثرمی گذارد.

کاربرد لیزر فرکشنال

برطرف کردن چین و چروک های پوستی صورت
از بین بردن فرورفتگی های ناشی از آکنه و یا جراحی صورت
برطرف کردن لکه های پوستی
برطرف کردن استریا  و یا همان ترک های بعد از زایمان
از بین بردن زگیل های پوستی
از بین بردن غدد چربی

لیزر-فرکشنال-co2

چه افرادی برای انجام  لیزر فرکشنال Co2 مناسب هستند ؟

کسانی که دارای پوست های روشن هستند بهترین افراد برای انجام لیزر فرکشنال می باشند به همین دلیل انجام لیزر فرکشنال توسط متخصص پوست و مو برای این افراد یکی از بهترین روش های درمانی خواهد بود و همچنین افراد زیر بهتر است از این روش استفاده نکنند:
کسانی که دارای مشکلات پوستی هستند و یا اینکه سیستم ایمنی و یا جریان خون آنها عملکرد صحیحی ندارد.
وجود عفونت ویروسی و یا باکتریایی در پوست
داشتن زخم های فعال در پوست

از نمونه کارها و توضیحات مفید خانم دکتر حمیده آقایی در رابطه با لیزر فرکشنال Co2

مزایای روش لیزر فرکشنال چیست ؟

استفاده از این روش توسط متخصص پوست و مو باعث می شود به دیگر بافت ها لطمه ایی وارد نشود و به هیچ عنوان نیازی به بی هوشی ندارد.
این روش ایمن بوده و چون نور به شعاع های کوچکی تقسیم بندی می شود بعد از انجام لیزرسلولهای آسیب دیده سریع تر بهبود پیدا می کند و احتمال ایجاد زخم و یا تغییر رنگ کمتر از روش های دیگر خواهد بود .
دوره بهبودی کوتاه بوده و سرعت نتیجه نیز بالاتر می باشد .

درباره روش های جوانسازی پوست و زیبا سازی سطح پوست از روش های بسیاری می توان استفاده کرد . می توان این روش ها را به دو دسته تقسیم کرد روش هایی که برای درمان چروک های بزرگ تر به کار می روند مانند بوتاکس و تزریق ژل و روش هایی که برای نوسازی قوام پوست و ریزتر به کار می روند که این ها معمولا باعث یک آسیب کنترل شده در پوست می شوند و پوست در زمانی که می خواهد این آسیب را جبران و ترمیم کند نتیجه پوست صاف تر و بهتر و شقاف تر می باشد.

امروزه روشی که استفاده می شود لیزر فرکشنال co2 می باشد که در واقع یک طیفی از امواج الکترومغناطیسی را به شکل ستون هایی از تخریب به نسج وارد می کند که می توانند از ۸۰ تا ۱۲۰ میکرون عمق داشته باشند . هنگامی که این آسیب کنترل شده شروع به ترمیم می کند و نتایجی که بیمار می بیند بهتر شدن تن و یا قوام پوست می باشد مانند پارچه ای که تار و پود آن عوض می شود رنگ پوست بهتر می شود اگر صورت دارای کک و مک باشد رنگ آن بهتر می شود رنگ پوست صورتی تر می شود ته رنگ زرد که بر اثر آفتاب می باشد از بین می رود چنانچه بیمار وقت کافی داشته باشد که عمل را تکرار کند نتایج قابل ملاحظه ای حتی تا ۸۰ درصد تخفیف در چروک های ریز و بهتر شدن تن پوست رخ می دهد و حتی یک بار با انجام دادن لیزر فرکشنال پوست تغییرات قابل توجه ای می کند .

نتیجه لیزر فرکشنال دو فاز دارد فاز اول فاز فوری می باشد که بیمار بعد از دو هفته نتایج را مشاهده می کند ۴ هفته بعد از عمل اندازه ای از اون نتایج که بر اثر تورم نسج از بین می ورد و معمولا بین ۱۸ الی یک سال و نیم پوست همچنان به بهتر شدن خود ادامه می دهد قبل از اینکه تکنولوژی لیزر وارد عرضه بیماری های پوست شود در دهه های ۵۰ و ۶۰ از روش های تخریبی شیمیایی استفاده می شود اما از آنجایی که آسیب مواد شیمیایی قابل کنترل نمی باشد و بستگی به درجه حرارات رطوبت تغییرات سطح پوست و عوامل فردی دارد تغییر می کند اما آسیب لیزر با تغییر پارامترهایی مثل انرژی و دانسیته نقاط قابل کنترل می باشد

تمامی روش ها کنار رفتند بنابراین لیزر یک گزینه بسیار خوبی است برای کسانی که می خواهند قوام پوست آن بهتر شود و حتی در کسانی که هیچ مشکلی ندارد می تواند از نظر زیبایی ایجاد یک رنگ صورتی و سطح درخشان و رفلکتیوی که نور را بازتاب می دهد و به این روش که بسیار زیباتر به نظر می آید به بهبود پوست کمک کنند. انجام لیزر فرکشنال CO2 می تواند نتایج بسیار درخشانی را به همراه داشته باشد، به شرطی که به بهترین متخصص پوست تهران مراجعه کرده باشید.

لیزر فرکشنال co2 لیزری می باشد که اصلاح شده می باشد که مهم ترین ویژگی آن این می باشد که عوارض لیزر معمولی را ندارد ولی چون از مزایای بالایی برخوردار است می توان در موارد زیر از آن استفاده کرد :

 • چروک زیر پوست
 • جای باقی مانده از جوش یا آکنه
 • پوست در معرض پیری قرار بگیرد
 • جای باقی مانده از سوختگی یا بریدگی بر روی پوست
 • جاهای باقی مانده که بعد از جراحی بر روی پوست قرار گرفته ند .
 • منافذ باز پوست
 • پوست دچار سفتی شده باشد
 • پلک ها چروک شده باشد
 • شکم و بدن دچار ترک های بسیاری شده باشد .
 • براثر بالارفتن سن لکه های بسیاری بر روی پوست قابل مشاهده باشد .

  لیزر معمولی با لیزر فرکشنال چه تفاوتی باهم دارند

لیزر فرکشنال به هیچ عنوان احتیاجی به بیهوشی ندارد و حتی آمپول بی حسی هم در این روش به کار گرفته نمی شود . در صورتی که در لیزر معمولی هم آمپول بی حسی و  هم بیهوشی صورت می گیرد .

بیمار می تواند با استفاده از کرم بی حسی لیزر را انجام دهد .

در لیزر معمولی نیاز به پانسمان می باشد در صورتی که در لیزر فرکشنال احتیاجی به پانسمان نیست تنها از کرم های ترمیم کننده پوستی استفاده می شود و بعد از دو روز می توان از کرم های آرایش و بهداشتی استفاده کرد . در لیزر معمولی دو تا سه هفته زمان می برد تا گوشت ترمیم شود درحالی که در لیزر فرکشنال نهایتا ۵ روز زمان می برد تا طول بکشد . در روش فرکشنال بیمار  فقط دو تا سه روز حالت قرمزی به خود دارد در صورتی که در لیزر معمولی این حالت قرمزی ممکن است دو  تا شش ماه زمان ببرد . در لیزر معمولی احتمال زیادی وجود دارد که پوست تیره شود در صورتی که در لیزر فرکشنال این احتمال وجود ندارد.

در لیزر فرکشنال چهار تا شش جلسه نیاز است و فاصله های بین جلسات اصولا یک ماه می باشد .

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال

مراقبت های بعد از انجام لیزر فرکشنال :

به هیچ عنوان نباید پوست را دست کاری کرد و به صورت مداوم و مرتب باید کرم های ترمیم را استفاده کرد .

به صورت مداوم کرم ضد آفتاب استفاده شود و از ارتباط مستقیم با آفتاب جدا خودداری شود به هیچ عنوان حمام آفتاب انجام نشود .
از قرار گرفتن در جلوی مانیتور به صورت دراز مدت بعد از ریختن دلمه ها جدا خودداری شود.

 عملکرد لیزر فرکشنال چگونه است؟

این لیزر به این صورت عمل می کند که ستون هایی از نور با شعاع های بسیار کم درحد میکرون روی سطح پوست تابیده می شود که عمل آسیبی به سطح پوست وارد نمی شود و هدف لیزر فرکشنال سطح میانی و سلولهای سطح پوست می باشد.
نتیجه تابش ستونی لیزر فرکشنال تخریب ستونی سطح میانی و سطح پوست می باشد که نتیجه ی تخریب سطح میانی پوست بیرون ریختن محتوا به همراه رنگدانه های پوست می باشد، تخریب لایه میانی پوست باعث بازسازی و ساخت کلاژن می شود.

لیزر فرکشنال روش درمانی دردناکی است؟

میزان درد لیزر فرکشنال به میزان و آستانه درد هرفرد بستگی دارد، افرادی که آستانه درد کمی دارند می توان ازلیزر با بی حسی و افرادی که درد را می توانند تحمل کنند از لیزر بدون بی حسی می توان استفاده کرد.
مدت زمان لیزر فرکشنال برای هر پوستی حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به طول می انجامد چون بستگی به این دارد که تنها لیزر فرکشنال انجام شود یا همراه رادیو فرکونسی باشد.

مقالات مرتبط

دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

 

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.