02144966024 info@doctoraghaei.ir
دکتر حمیده آقایی / میکرونیدلینگ / میکرونیدلینگ، روشی موثر برای درمان منافذ باز پوست
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

میکرونیدلینگ، روشی موثر برای درمان منافذ باز پوست

پوست صورت ممکن است به دلایل گوناگون از جمله ژنتیک فرد و یا جوش های سرسیاه، دچار منافذ باز شود اما خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، منافذ باز پوست با روش های نوین امروزی قابل درمان است. یکی از روش های موثر در از بین بردن منافذ باز پوستی، روش میکرونیدلینگ برای پوست صورت است که در این مقاله تصمیم داریم به بررسی درمان منافذ باز پوست با روش میکرونیدلینگ بپردازیم. با ما همراه باشید.

منافذ باز پوست

دلایل اصلی بروز منافذ باز روی پوست

قبل از آن که به سراغ علل منافذ باز پوست برویم، لازم است تا در مورد خود منافذ پوست توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. به گفته دکتر حمیده آقایی، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در تهران، منافذ باز به طور کلی بر روی پوست همه انسان ها وجود دارند و چون بدن انسان سراسر پوشیده از موهای ریز است، وجود این منافذ طبیعی است. اما گاهی اندازه این منافذ آن قدر بزرگ می شود که زیبایی چهره فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد.

منافذ باز پوست ممکن است بر اثر عوامل مختلف به وجو بیایند که ما در ادامه به بررسی برخی از این عوامل می پردازیم. به طور کلی برخی از علل ایجاد منافذ باز پوست عبارتند از:


جوش های سرسیاه

می توان گفت که یکی از عوامل موثر در ایجاد منافذ باز پوست و افزایش قطر منافذ، جوش های سر سیاه هستند. به طور کلی عامل ایجاد جوش های سرسیاه، آلودگی های محیطی و باکتری هایی است که در منافذ باز پوست جمع می شوند و در نتیجه  این جوش های سر سیاه موجب می شوند که قطر منافذ پوست افزایش پیدا کند.


افزایش سن 

منافذ پوست با بالا رفتن سن به خصوص در قسمت بینی و گوش ها بزرگ تر می شود. این امر به دلیل کاهش کلاژن سازی پوست و همچنین افزایش ضخامت پوست در این قسمت ها است.


ژنتیک 

همانطور که می دانید عامل ژنتیک یکی از تاثر گذار ترین موارد در بروز مشکلات پوستی و اغلب بیماری ها و اختلالات است. به همین دلیل نیز بروز منافذ باز پوست در اثر عوامل زنتیکی در افراد مختلف مشاهده می شود و بسیار تاثیر گذار است. اغلب بعضی از افراد با وجود این که به صورت مرتب صورت را پاکسازی می کنند، اما دارای منافذ باز بیشتری نسبت به دیگران می باشند این مشکل به دلیل عامل ژنتیک است.


پوست چرب

چربی بیش از حد پوست نیز ممکن است باعث ایجاد منافذ باز پوست شود و قطر منافذ را در پوست افزایش دهد؛ زیرا که هنگامی که پوست هنگامی که چربی ترشح می کند برای تخلیه آن نیاز به فضای بیشتری دارد در نتیجه موجب باز شذن منافذ پوست می شود.
به همین منظور برای جلوگیری از آن باید چربی پوست با استفاده از برخی روش های درمانی توصیه شده توسط پزشک، کنترل شود.


آرایش بیش از حد

استفاده بیش از حد از مواد آرایشی چرب و سنگین موجب باز تر شدن و تشدید منافذ باز پوست و افزایش چربی پوست می شود و در نتیجه مشکلاتی را در پوست  فرد ایجاد می کند. برای جلوگیری از این مسئله از مواد آرایشی فاقد چربی استفاده کنید و همچنین می توانید به جای آن از ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنید.

دلیل ایجاد منافذ باز روی پوست

میکرونیدلینگ چیست؟

به طور کلی می توان گفت که اغلب افراد دوست دارند که پوستی جوان، شاداب و زیبا داشته باشند. در واقع میکرونیدلینگ یک روش جدید برای جوانسازی و ترمیم پوست به شمار می رود و در طی آن به بهبود و رفع مشکلات پوست نظیر رفع چین و چروک، رفع تیرگی پوست و منافذ باز پوست پرداخته می شود.

در حقیقت میکرونیدلینگ یک روش درمانی غیر تهاجمی به شمار می رود و تاثیرات بسزایی در ترمیم مشکلات پوستی دارد. میکرونیدلیک با روش های مختلفی انجام می شود اما به طور کلی در این روش با استفاده از سوزن هایی ریز به ایجاد سوراخ های کوچک پرداخته می شود. میکرونیدلینگ روشی است که در آن متخصص پوست، مو و زیبایی با استفاده از القای کلاژن به پوست، روند جوانسازی را در آن به جریان می اندازند.

در حقیقت با ایجاد منافذ و سوراخ های ریز در پوست توسط روش میکرونیدلینگ به تحریک کلاژن سازی در پوست کمک می شود زیرا که کلاژن و الاستین ماده ای در پوست است که موجب ترمیم و پوست می شود.

میکرونیدلینگ صورت

میکرونیدلینگ و درمان منافذ باز پوست

همانطور که گفته شد کلاژن سازی در پوست موجب ترمیم پوست می شود و به همین دلیل نیز در روش میکرونیدلینگ با ایجاد سوراخ هایی ریز در سطح پوست به تحریک کلاژن سازی پرداخته می شود.

به طور کلی زمانی که پوست انسان دچار آسیب می شود، به طور طبیعی تولید کلاژن و الاستین را آغاز می کند. کلاژن و الاستین به جوانسازی پوست و افزایش حالت کشسانی آن کمک می کنند و موجب ترمیم مشکلات و آسیب های به وجود آمده در پوست می شود. دستگاه میکرونیدلینگ دقیقاً همین عمل را انجام می دهد و سوراخ های  بسیار ریزی را بر روی سطح پوست ایجاد می کند؛ به این ترتیب تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند.

در واقع کلاژن و الاستین قسمت هایی را که توسط دستگاه میکرونیدلینگ و سوزن های ریز ایجاد شده است را پر می کند و به این ترتیب مشکل پوستی و منافذ باز پوست از بین می رود.

کاربرد میکرونیدلینگ در رفع منافذ باز پوست

به طور کلی می توان گفت که روش جوانسازی و ترمیم پوست توسط میکرونیدلینگ کاربرد فراوانی دارد و می تواند کمک شایانی به رفع مشکلات پوستی کند زیرا که این روش باعث ترمیم پوست می شود. از دیگر کاربردهای میکرونیدلینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بین بردن جای زخم
  • رفع جای جوش
  • رفع چین و چروک
  • جوانسازی پوست
  • رفع خطوط ریز پوست
  • رساندن ویتامین به عمق پوست
  • رفع تیرگی پوست
  • افزایش استحکام پوست
  • رفع چین و چروک اطراف چشم

آیا میکرونیدلینگ عوارض دارد؟

لازم به ذکر است که میکرونیدلینگ یکی از کم خطر ترین و ایمن ترین روش های جوانسازی پوست به شمار می رود و به همین دلیل نیز هیچگونه عوارض و خطری را برای فرد به همراه ندارد. همچنین این نکته جائز اهمیت است که میکرونیدلینگ اگر توسط یک متخصص پوست خوب و معتبر انجام شود، هیچ گونه عارضه و عفونتی نخواهد داشت و می توان گفت که یکی از مهم ترین مزایای این شیوه، نداشتن عوارض جانبی است و تنها ممکن است پس از انجام آن فرد دچار قرمزی و تورم در پوست خود شود که پس از گذشت مدتی زمانی خود به خود رفع می شوند.

هزینه درمان منافذ باز پوست با میکرونیدلینگ؟

به طور کلی هزینه میکرونیدلینگ با توجه با روش انجام شده، میزان مشکلات پوست، میزان منافذ باز پوست و دستمزد پزشک متخصص پوست هزینه های مختلفی دارد. برای اطلاع از هزینه درمان منافذ باز پوست با میکرونیدلینگ، به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و در طی جلسه مشاوره، از هزینه آن مطلع شوید.

در پایان باید گفت که یکی از بهترین روش ها برای درمان منافذ باز پوست، استفاده از روش نوین میکرونیدلینگ است زیرا که این روش موجب افزایش کلاژن در پوست می شود و به همین ترتیب منافذ باز پوست توسط کلاژن ترمیم شده و پر می شوند. مراجعه به بهترین متخصص پوست برای انجام میکرونیدلینگ می تواند به رفع مشکل منافذ باز پوست کمک کند.

دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

 

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.