02144966024 info@doctoraghaei.ir
دکتر حمیده آقایی / پاک کردن تاتو با لیزر
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

پاک کردن تاتو با لیزر

آلرژی به جوهر خالکوبی منع انجام لیزر درمانی جهت برداشتن آن است . خیلی از افراد بعد از مدتی که از تاتو آن ها می گذرد، پشیمان می شوند و به دنبال راهی برای پاک کردن تاتوی خود هستند، اما بهترین راه برای از بین بردن تاتو های قدیمی چیست؟ در ادامه دکتر حمیده آقایی به معرفی بهترین راهکار برای پاک کردن تاتو های قدیمی خود که از آن خسته شده اید می پردازند با ما همراه باشید .

لیزر درمانی جهت پاک کردن تاتو

پس از لیزر درمانی جهت برداشتن خالکوبی، جوهر از طریق سیستم لنفاوی انتشار سیستمیک پیدا کرده و در بیماران با سابقه واکنش آلرژیک به جوهر، در هنگام برداشتن خالکوبی نیز امکان بروز مجدد آن وجود دارد . علائم آلرژی به جوهر شامل درماتیت آلرژیک و بندرت ندول های التهابی و گرانولوم می باشند . واکنش های آلرژیک اغلب به جوهر های با رنگ روشن مثل قرمز و با شیوع کمتر رنگ های زرد، سبز و آبی ایجاد می گردند .

فواید برداشتن خالکوبی با لیزر

· استاندار طلایی برداشتن خالکوبی محسوب می شود .

· جلسات زمان نسبتا کمی دارد

· در مقایسه با سایر روش های برداشتن خالکوبی با بهترین نتایج زیبایی همراه است .

مضرات برداشتن خالکوبی با لیزر

· قیمت بالا

· همراه با احساس ناراحتی و درد

· نیاز به جلسات متعدد دارد

· خطر بروز هیپوپیگمانتاسیون و هیپرپیگمانتاسیون، تغییرات بافتی و اسکار گذاری

پاک کردن تاتو با لیزر

پاک کردن تاتو با لیزر

برداشتن خالکوبی با لیزر Q-Switched

لیزر های Q-Switched مشابه سایر دستگاه های لیزر، دارای اجزا شکننده هستند . معمولا این دستگاه ها دارای بازو های بلند مفصل دار همراه با آینه های متعدد داخلی هستند که در هنگام جابه جایی با ضربه خوردن ممکن است دچار بهم ریختگی شوند .

بیشتر بخوانید
راه های پیشگیری از سرطان پوست

دستگاه های Q-Switched می توانند بافت را به شکل آئروسل در بیاورند و به ندرت منجر به پارگی عروق می گردند . اپراتور لیزر ممکن است از یک محافظ پلاستیکی صورت و یا ماسک استفاده کند .

در این ویدئو دکتر حمیده آقایی روند برداشتن خال با لیزر را به شما نشان می دهند :

 

 

اقدامات لازم قبل از برداشتن خالکوبی

مشاوره زیبایی

جهت مرور شرح حال طبی بیمار شامل موارد منع انجام درمان ، سابقه هیپوپیگمانتاسیون پس التهابی و اسکار گذاری غیر طبیعی انجام می گردد .

سابقه خالکوبی

شامل موارد زیر است:

نوع خالکوبی : آماتور ، حرفته ای، آرایشی، تروماتیک

رنگ های خالکوبی هنگام انجام (شامل وجود رنگ گوشتی و جوهر سفید)

چند سال از خالکوبی گذشته است .

آیا همپوشانی در خالکوبی وجود دارد .

واکنش های آلرژیک در هنگام خالکوبی

معاینه خالکوبی از نظر:

رنگ ها شامل وجود رنگ سفید و گوشتی

شدت رنگ جوهر

محل خالکوبی در بدن

وجود اسکار برجسته یا تغییرات بافتی .

برخی بیماران دارای خالکوبی هایی هستند که اندکی برجسته است و در واقع دارای تغییرات بافتی می باشد . تغییرات بافتی و اسکار را پیش از درمان ثبت نموده و به بیمار گفته می شود که این تغییرات بهبود نمی یابد و حتی ممکن است بدتر شود .

نوع پوست فیتزپاتریک بیمار تعیین می شود .

رضایت آگاهانه اخذ می گردد . ضایعات مشکوک به نئوپلازی بیوپسی شده یا در صورت نیاز ارجاع می گردند و پیش از انجام لیزر درمانی نتایج منفی بیوپسی باید اخذ گردد .

تصاویر پیش از درمان تهیه می شود.

پرهیز از تماس مستقیم با آفتاب و مصرف روزانه ضد آفتاب وسیع الطیف در طول سیر درمان و قبل از آن توصیه می شود .

روشن تر کردن پوست زمینه ای ممکن است در افراد با انوع پوست فیتزپاتریک تیره جهت کاهش خطر تغییرات رنگدانه ای مثل هیپرپیگمانتاسیون پس التهابی در نظر گرفته شود . از ترکیبات موضعی روشن کننده پوست یکبار یا دو بار در روز به مدت یک ماه پس از لیزر درمانی همچون ترکیب نیازمند نسخه کرم هیدروکینون ۴-۸ درصد یا سیار ترکیبات بهداشتی بدون نسخه حاوی آربوتین، نیاسین آمید و آزلائیک اسید استفاده می شود .

بیشتر بخوانید
رفع گودی زیر چشم با پی آر پی

شات های تست ممکن است پیش از درمان اولیه زده شوند یا امکان دارد تنها در افراد با انواع پوست فیتزپاتریک تیره صورت گیرند .

دارو های ضد ویروسی ممکن است به شکل پیشگیرانه در افراد با سابقه ی عفونت هرپس سیمپلکس یا واریسلا زوستر در ناحیه درمانی یا مجاور آن ۲ روز پیش از لیزر درمانی آغاز شده و تا ۳ روز پس از آن نیز ادامه می یابد .

بیمارانی که سابقه ی عفونت HSV آن ها به مدت ها قبل بر می گردد با خطر کمتر فعال شدن مجدد ویروس مواجه بوده و به جای آن داروی ضد ویروسی در روز درمان آغاز شده و برای ۵ روز ادامه می یابد .

استفاده از بی حسی برای پاک کردن تاتو

برداشتن خالکوبی دردناک است اما می توان آنرا نسبتا سریع انجام داد . استفاده از بی حسی بستگی به آستانه درد بیمار و همچنین اندازه و محل خالکوبی دارد . خالکوبی های کوچکتر و مواردی که در مناطق گوشتی تر بدن هستند به ندرت نیاز به بی حسی دارند و بیمار می تواند با فشردن یک توپ در دستهایش و یا نفس کشیدن آهسته در حین درمان درد را تحمل کند چرا که زمان درمان بسیار کوتاه و در حد چند دقیقه است .

خالکوبی های بزرگتر و مواردی که در نواحی حساس بدن مثل برجستگی های استخوانی همچون ساکروم یا مچ دست قرار گرفته اند ممکن است نیاز به بی حسی داشته باشند .

پروسیجر برداشتن خالکوبی با لیزر

بخش های زیر توصیه های لازم در مورد برداشتن خالکوبی با لیزر درمانی را شرح می دهد . این موارد عبارتند از : انتخاب اولیه شاخص های لیزر درمانی، تکنیک های عمومی درمان، نتایج بالینی مطلوب، نتایج بالینی نامطلوب ، مراقبت های بعدی، فواصل جلسات، جلسات بعدی درمان و پیگیری های رایج بر اساس نوع لیزر مورد استفاده که در همه انواع پوست های فیتزپاتریک بکار می رود.

انتخاب اولیه شاخص های لیزر درمانی

نوع پوست فیتزپاتریک

انواع پوست فیتزپاتریک تیره ابتدا با قطره دسته پرتو بیشتر و جریان کم درمان می شوند . انواع پوست روشن با قطره دسته پرتو کمتر و جریان بیشتر درمان می گردند .

رنگ جوهر

لیزر درمانی اولیه جهت برداشتن خالکوبی عموما با لیزر ۱۰۶۴QS فارغ از رنگ آن صورت می گیرد و با پیشرفت درمان طول موج خاص رنگ مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد .

بیشتر بخوانید
برداشتن خال صورت و بدن با لیزر

شدت رنگ

خالکوبی های حرفه ای تیره دارای غلظت بالای رنگ نسبت به خالکوبی های روشن آماتور باید با قطر دسته پرتو بزرگتر و جریان کمتر درمان شوند تا نتایج مطلوب نهایی حاصل شود .

خالکوبی های همپوشان

با تراکم بالای رنگ جوهر همراه بوده و در ابتدا با قطر دسته پرتو بزرگ و جریان بسیار پایین درمان می گردد تا خطر درمان بیش از حد کاهش یابد .

اندازه خالکوبی و محل آن

خالکوبی های بزرگ را می توان با سرعت تکرار بالا درمان نمود تا زمان درمان کاهش یابد . خالکوبیهای کوچک به ویژه در ناحیه صورت با سرعت تکرار آهسته تر، درمان می شوند تا دقت آن افزایش یابد .

نواحی غیر صورتی

مناطق با پوست نازک مثل گردن، پستان، بخش داخلی بازو و ران با تنظیمات محافظه کارانه مثل قطر دسته پرتو زیاد و جریان بالا درمان می شود تا خطر بروز عوارض به حداقل برسد .

مراقبت های بعدی از لیزر

تورم ،قرمزی و حساسیت در لمس پس از لیزر درمانی مورد انتظار است و به طور رایج در عرض چند ساعت تا چند روز برطرف می شود . کمپرس سرد به مدت ۱۵ دقیقه هر ۱-۲ ساعت در روز ، جهت کاهش خطر تاول زدن و رفع علائم استفاده شود .

تیره شدن خالکوبی و سپس ایجاد پوسته ، اغلب چند روز پس از لیزر درمانی مشاهده می گردد .

اگر پوست سالم است و در ناحیه درمان سائیدگی وجود ندارد از یک کرم ضد آفتاب وسیع الطیف حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم روزانه بدون پانسمان استفاده کنید .

براق شدن پوست یک بخش طبیعی از روند ترمیم است و ممکن است تا ۳ هفته یا بیشتر پس از درمان مشاهده شود . پوستی که ترمیم کامل پیدا می کند مانند اپیدرم درمان نشده اطراف نمای مات پیدا می کند .

خارش، جزئی از روند ترمیم است و در طول چند هفته اول پس از درمان رایج است .

از ورزش شدید و تماس با آب تا زمان بهبودی پوست باید پرهیز کنید .

دستور العمل های کتبی مراقبت های پس از لیزر درمانی در اختیار بیمار قرار می گیرد.

دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

 

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

کربوکسی تراپی برای جای جوش

کربوکسی تراپی برای جای جوش

یک عارضه دیوانه کننده برای تمامی افراد به خصوص آن هایی که در سنین بلوغ قرار دارند، جوش، آکنه است که بر اثر عواملی متعددی پدید می آید، می تواند ظاهر و زیبایی را از افراد سلب کند و برای همه دختران و...

برداشتن خال صورت و بدن با لیزر

برداشتن خال صورت و بدن با لیزر

برداشتن خال صورت و بدن با لیزر برخی خال ها در صورت نشانه زیبایی است اما برخی از آنها نه تنها زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه برداشتن آن برای بدن مفید می باشد . سوال اینجاست آیا می توان برای...

جوانسازی پوست بدن

جوانسازی پوست بدن

جوانسازی پوست بدن روش های جوانسازی پوست چیست؟ روش های جوانسازی پوست بدن تا چه حد کارآمد و موثر هستند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با انواع روش های جوانسازی پوست بدن آشنا کنیم....

مزوتراپی برای لک صورت

مزوتراپی برای لک صورت

مزوتراپی برای لک صورت بسیاری از افراد در دورانی از زندگی خود دچار مشکلاتی از قبیل جوش یا لک صورت می شوند که بر روی زیبایی آنها تاثیری منفی می گذارد. به این منظور درمان هایی برای زیبایی پوست صورت می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *