02144966024 info@doctoraghaei.ir
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

کلوئید

کلوئید

کلوئید چیست؟

کلوئید یک اسکار سفت است که به صورت ناگهانی بر روی پوست ظاهر و رشد می کند. این زائده ها به رنگ صورتی یا بنفش هستند و اشکال نامنظمی دارند. متاسفانه کلوئید ها برخلاف اسکار دیگر پوستی، با گذشت زمان ناپدید نمی شوند.

علت

به طور کلی، زمانی که پوست دچاربریدگی می‌شود، کلاژن‌ها خیلی سریع شروع به رشد به منظور ترمیم زخم می‌کنند. مواقعی که میزان این رشد بیش از حد زیاد باشد، کلاژن باعث ایجاد گوشت اضافه روی زخم می‌شوند. گرچه کلوئید ها باعث نازیبایی پوست می شوند اما زائده ای بدخیم نیستد و از نظر سلامتی مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کنند.

دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن این رشد بیش از اندازه کلاژن ها و در نتیجه آن گوشت اضافه روی پوست می شود مانند پس از جوش زدن، سوراخ کردن بدن، سوختگی ها، بعد از عمل جراحی و یا بریدگی های دیگر و… . در مواردی هم عفونت ها سبب شکل‌گیری این زائده های پوستی می گردند. در واقع هورمون‌ها، مشکلات سیستم ایمنی و عامل‌های ژنتیکی و محیطی همه در بروز گوشت اضافه نقش دارند.

طبق تحقیقات انجام شده، پوست های تیره و همچنین پوست هایی که در آن ها میزان رنگدانه های پوست زیاد است، کلوئید ها در آن دسته از پوست ها رواج بیشتری دارد.همچنین شیوع این زائده پوستی از 10 تا 30 سالگی می باشد.

علائم

بافت کلوییدی به طور معمول پس از گذشت مدت زمانی از آسیب پوستی شروع به تشکیل می کند و گاهی این شکل‌گیری یک سال زمان می‌برد. این رشد می تواند دردناک و یا همراه با خارش و سوزش باشد. مواردی هم وجود دارد که گوشت اضافه بدون وجود زخم پوستی ایجاد می‌شود. استخوان سینه، شانه، لاله گوش و گونه ناحیه‌های مستعد برای بروز این مشکل هستند.

گوشت اضافه روی پوست معمولاً در ابتدا قرمز رنگ می باشد و با مرور زمان به قهوه‌ای تغییر می‌یابد. رشد گوشت اضافه آهسته می باشد به طوریکه از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد. گاهی اوقات تحت شرایطی گوشت اضافه روی پوست ظرف چند ماه ناگهان بزرگ می‌شود.

درمان

امروزه درمان کلوئید ها کلوئید با تزریق آمپول کورتن و یا لیزر می باشد. در روش لیزر نتایج مطلوبی دیده شده است اما هیچ تضمینی برای از بین بردن دائمی آنها نیست و این امکان وجود دارد که بعد از مدتی از درمان دوباره ظاهر شود.

یکی دیگر از راه های درمان، جراحی می باشد. جراحی پلاستیک باعث می شود بعد از درمان، پوست صاف‌تر بنظر برسد و می توان آن را روشی موثرتر البته برای بعضی از کلوئید ها دانست.
و در آخر دکتر حمیده آقایی، متخصص پوست توصیه می کنند افرادی که در آن ها کلوئید ها در اثر زخم های پوستی به وجود نمی آیند به پزشک مراجعه کنند و قبل از امتحان روش های درمانی با متخصص مشورت نمایند.

برخی از خدمات دکتر حمیده آقایی

جوانسازی پوست

تزریق چربی

لیزر موهای زائد

تزریق بوتاکس

راه های ارتباطی

۴۴۹۶۶۰۲۴- ۴۴۰۴۵۱۵۱

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر حمیده آقائی

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 9 =