مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سابسیژن

فرو رفتگی هایی که در سطح پوست ایجاد می شود و ناشی از جای جوش یا اسکار می باشد گریبان گیر بسیاری از جوانان و نوجوانان می باشد و در روابط اجتماعی و اعتماد به نفس آنها تاثیر بالایی دارد.اگر این فرو رفتگی ها سطحی باشند با استفاده از روش های آرتورفکشنال یا سی اوتوفرکشنال می توانیم آنها را از بین ببریم. اما اگر فرو رفتگی ها عمقی باشند با این روش ها از بین نمی روند و باید با استفاده از روشی که سابسیژن نامیده می شود با استفاده از کانول های خاص وارد بافت شویم و چسبندگی و فیبروزی که باعث ایجاد این فرو رفتگی شده است و بین بافت و پوست همبند زیرینش است را از بین می بریم. این روش عارضه خاصی را ندارد به جز مختصری قرمزی و کبودی در محل که طی یک تا دو روز آینده برطرف خواهد شد.

سابسیژن

تعریف سابسیژن

سابسیژن روش و مکانیسیم اساسی برای درمان اسکار های آتروفیک (فرورفته) مانند جای جوش، آبله مرغان و جای بخیه و جوان سازی پوست می باشد.این روش به صورت سرپایی انجام می شود و خوشبختانه بدون خطر نیز می باشد.استفاده هم زمان از لیزر آر اف فرکشنال و سابسیژن برای درمان اسکار های آتروفیک بسیار موثر و مناسب است. در این روش برای درمان جای جوش به این روش عمل می شود که بافت های همبند و یا بافت های فیبروتیک آزاد می شوند.برای انجام این کار وسیله ای خاص با سوزن های خاصی که نوکور نام دارند انجام خواهد شد.این روش برای درمان جوش گاه ها و جای جوش های عمیق آکنه کاربرد فراوان دارد.

سابسیژن صورت

سابسیژن صورت روشی است که برای جوانسازی پوست استفاده می شود . آکنه در واقع یعنی همان منافذی که بسته شده اند و روی صورت – گردن و قسمت های دیگر بدن مشاهده می شوند . آکنه ضایع پوستی می باشد که بر روی زیبایی صورت فرد تاثیر مستقیمی گذاشته و جای اسکاری که بسیار به چشم می آید را به جا می گذارد. حتی آکنه هایی که بسیار حاد نیستند می توانند جای جوش نامطلوبی را به جای بگذارند. درمان سریع آکنه و جوش برای جلوگیری از باقی ماندن اسکار جوش بسیار حائز اهمیت می باشد. اما در این صورت برخی اوقات برای اینکه از اسکار جوش بخواهیم پیشگیری کنیم هیچ روشی وجود ندارد و می بایستی روش مطلوب و مناسبی را برای برطرف کردن اسکار صورت پیدا کرد.

روش های انجام سابسیژن

سابسیژن به دو روش انجام می شود که یکی از آنها قدیمی تر است. در ادامه هر یک از این روش ها را توضیح داده و مزایا و معایب بهره گیری از هر یک را بیان کرده ایم.

روش قدیمی: در روش قدیمی پزشک سوزنی نیزه مانند را به پوست وارد می کند وبا حرکت دادن مداوم آن اقدام به بریدن بافت های فیبروتیک و چسبندگی ها می کند و گاها با توروم و خونریزی نیز همراه بوده اند.این روش اغلب محبوب نبوده و مورد استفاده نمی باشد،چرا که خود دارای عوارض ناخواسته اس مانند ورم و کبودی شدید می باشد. هرچند که فیبروتیک ها را از بین می برد اما احتمال به وجود آمدن جوشگاه جدید ناشی از فرو رفتگی نوک خود سوزن نیز وجود دارد.همچنین گاها درد فراوان و تیرگی هایی را نیز به وجود می آورد،به همین دلیل این روش اغلب انجام نمی گیرد.

روش جدید: در روش جدید تحول اساسی در درمان چین و چروک عمیق مانند خط اخم و خنده، جای جوش،سالک، جوان سازی پوست و سایر جای زخم های وسیع و مواردی از این قبیل را به وجود آورد. در این روش از یک دستگاه سابسیژن ابداعی استفاده خواهد شد که عوارض روش قدیمی را نخواهد داشت اما نتیجه عالی را به جای خواهد گذاشت.

روش های مدرن جهان و ترکیب آن ها با یک دیگر نقش مهمی در التیام و بهتر شدن اسکارهای آکنه داشته است. بیشتر بیمارانی که به این عارضه مبتلا می شوند نوع های مختلفی از اسکار را در صورت خود مشاهده می کنند که از بین آن ها می توان به سابسیژن جای جوش برای درمان اسکارهای غلطکی – آتروفیک و.. اشاره کرد.

در واقع به صورت کلی باید گفت استفاده از سابسیژن در درمان انواع گوناگون اسکار آکنه کاری بس موفقیت آمیز می باشد . بیشتر افراد این روش را در مقابل لیزر بیشتر  قبول دارند زیرا تمام نتیجه های حاصل از آن را می توان پیش بینی کرد . البته هم اکنون هم از روش های لیزر درمانی مانند دستگاه هایی که به صورت فرسایش هستند و برای ترمیم سطوح پوست جهت بهبود جای اسکار استفاده می شوند .در آینده راه های مختلفی که دارای متدهای بیشتری هستند جهت درمان جای جوش روانه بازار می شوند و طرفداران بسیاری را از آن خود می کند .

عملکرد خوب و متد مناسب سابسیژن رابطه مستقیمی با انتخاب بهترین متخصص پوست دارد که این کار را بر روی پوست انجام می دهد. تعداد متخصصانی که در این زمینه مهارت کافی را دارند بسیار ناچیز می باشد. سابسیژن روشی است که به صورت جراحی انجام می شود.

سابسیژن دارای چه مزیت هایی می باشد؟

  • بعد از سابسیژن پوست هیچ احتیاجی به استراحت ندارد.
  • سابسیژن صورت دارای خطرات کم می باشد.
  • با روش سابسیژن می توان جای جوشی که دارای پهنای زیاد است را کم کرد.

سابسیژن صورت که همان جراحی زیر پوستی است که هیچ برشی در آن انجام نمی شود عمل جراحی کوچکی است که به وسلیه سوزن هیپودرمیک به منظور برطرف کردن چروک ها و اسکارهای فرو رفته صورت می گیرد. پزشک سوزن را از طریق سوراخی در سطح پوست و بدون ایجاد برش زیر پوست فرو می کند و لبه های تیز آن را زیر ضایعه پوست عبور می دهد تا بافت آن از هم جدا نشود. سابسیژن در واقع جهت از بین بردن نوارهای فیبری استوار می باشد که اسکار در بین بافت زیر پوستی حفظ می کند. با از بین رفتن این نوارها فرو رفتگی اسکار افزایش پیدا می کند و به موازات التیام یافتن زخم بافتی پیوندی همچنین به وجود می آید.

سابسیژن و میکرونیدلینگ هر دو روش هایی هستند که جهت جوانسازی پوست استفاده می شوند و دکتر آقایی متخصص پوست می تواند این روش ها را به نحو احسن انجام دهند و رضایت بیماران را از آن خود می کند. همچنین شما عزیزان می توانید جهت جوانسازی پوست و مشاوره های لازم و تعیین وقت قبلی با شماره 02144966024 تماس حاصل نمائید.

 سابسیژن برای چه اشخاصی مفید است؟

موثرترین روش جهت آگاهی از مناسب بودن درمان سابسیژن دریافت اطلاعات از پزشک می باشد . پزشک اندازه حاد بودن و عمق اسکار را در جلسه مشاوره ارزیابی می کند و مناسب ترین روش رفع اسکار را تجویز می کند . سابسیژن صورت معمولا جهت برطرف کردن اسکارهای بزرگ یعنی جای جوش فرورفته که همراه با لبه هایی با شیب ملایم مناسب است.

مراقبت های بعد از سابسیژن صورت

پس از اینکه بیمار سابسیژن را انجام داد باید به یک الی دو روز از تماس با آب خودداری کند و بر روی ناحیه درمان از پماد آنتی بیوتیک استفاده نماید. کبودی که پس از سابسیژن ایجاد می شود امری بسیار عادی می باشد و نباید نگران این مسئله بود. برخی مواقع پس از اینکه سابسیژن انجام شد باز هم اسکارها مشاهده می شوند و این مسئله هم نیازمند دو الی سه جلسه در این دوره درمان جای جوش است.

دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

مقالات مرتبط

اندولیفت جای جوش؛ مراحل، مزایا و درصد موفقیت آن

اندولیفت جای جوش؛ مراحل، مزایا و درصد موفقیت آن

اندولیفت جای جوش تکنیکی است که نیازی به جراحی یا تهاجم ندارد و برای بهبود وضعیت پوست و به‌حداقل‌رساندن آکنه و علائم پیری استفاده می‌شود. این روش شامل استفاده از نخ‌های زیر پوستی برای تقویت و سفت...

آکنه استروئیدی چیست؟

آکنه استروئیدی چیست؟

آکنه استروئیدی نوعی آکنه است که در اثر تجویز کورتیکواستروئیدها در هر روشی ایجاد می شود. این می تواند به دلیل استروئیدهای خوراکی، استروئیدهای داخل وریدی یا کرم های استروئیدی موضعی رخ دهد. در بیشتر...

هر آنچه باید درباره پاک کردن تاتو با لیزر بدانید

هر آنچه باید درباره پاک کردن تاتو با لیزر بدانید

تاتو یا خالکوبی بدن اقدامی است که امروزه در میان افراد مختلف جامعه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. همزمان با محبوبیت این روش خیلی از افراد بعد از گذشت مدت زمانی به دلایل مختلف پشیمان شده و به دنبال...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *