دکتر حمیده آقایی / بیماری های پوستی / پسوریازیس و راه های درمان آن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

پسوریازیس و راه های درمان آن

پسوریازیس (psoriasis) یک نوع بیماری پوستی خودایمنی است که با نام صدفک یا داءالصدف نیز شناخته می شود. این نوع بیماری پوستی مسری نیست و معمولا ریشه در ژنتیک دارد به گونه ای که معمولا در بدو تولد در فرد وجود دارد .این عارضه روی چرخه زندگی سلول های پوست تاثیر می گذارد، به طوری که سلول های پسوریازیس روی سطح پوست جمع می شوند و به صورت پوسته های شکننده، خارش، لایه های خشک و قرمز ظاهر می گردند. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و با انواع پسوریازیس، علل، علائم و را های درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید.  

صدفک (پسوریازیس) چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد، یک بیماری خود ایمنی محسوب می شود که سلول های پوست را تحت تاثیر قرار داده و سبب لکه های قرمز یا نقره ای، پوسته پوسته شدن و خارش می شود. در حقیقت در پوست انسان سلول هایی به نام کراتینوسیت وجود دارد که بیماری صدف باعث سرعت تکثیر سلول های کراتینوسیتی پوست می شوند. با ادامه این روند تکه های برآمده قرمز رنگی بر روی پوست ایجاد می شود که اغلب با خارش همراه هستند. علائم ناشی از این بیماری بیشتر بیشتر روی زانوها، آرنج ها و پوست سر به وجود می آید. 

علائم پسوریازیس

علائم پسوریازیس از فردی به دیگری متفاوت است، اما آن ها می توانند یکی یا بیشتر از موارد زیر را شامل شوند:

 • ایجاد لایه های قرمز بر روی پوست، که با پوست های رنگی نقره ای پوشیده شده است.
 • نقاط کوچکی که با پوست پوشیده شده است (این عارضه رایج در میان کودکان)
 • ایجاد پوست خشک، ترک خورده و گاهی دارای خونریزی
 • خارش، سوزش یا درد
 • وجود ناخن ضخیم، مستحکم ، کثیف و یا پر از زخم
 • مفاصل متورم و سفت

لایه های پوستی به علت پسوریازیس می توانند به عنوان چندین نقطه از پوسته و حتی یک بثورات در یک ناحیه وسیع ظاهر شوند.  موارد خفیف پسوریازیس ممکن است ایجاد مزاحمت برای فرد داشته باشد، اما موارد شدید پسوریازیس موجب درد و محدودیت بیمار شود. بسیاری از انواع پسوریازیس به صورت دوره ای توسعه می یابند، زیرا این عارضه چند هفته یا چند ماه طول می کشد و پس از مدتی به صورت خودکار از بین می رود و ممکن است در نهایت ناپدید شود. با این حال، در بیشتر موارد این بیماری مجددا باز می گردد.

بیشتر بخوانید: دانه های قرمز روی پوست

دلالیل ایجاد پسوریازیس

 این بیماری به علت اختلال سیستم ایمنی به وجود می آید به گونه ای که سلول های کراتینوسیت که نوعی گلبول سفید هستند به اشتباه سلول های پوستی سالم را مورد حمله قرار می دهد. در نتیجه باعث تکثیر و افزایش سرعت تولید سلول می شود که با انباشته شدن سلول های تولید شده، پوست ملتهب و متورم شده و پسوریازیس به وجود می آید. این نوع بیماری یک بیماری خود ایمنی مزمن است که ریشه در ژنتیک دارد. افرادی که در ژن خود این بیماری را دارند با متحرک های گوناگونی مانند استرس، آب و هوا، کشیدن سیگار و قلیان و…. به پسوریازیس مبتلا می شود.

انواع پسوریازیس

بیماری صدفک یا همان پسوریازیس انواع مختلفی دارد و با توجه به محل و میزان رویش اختلالات پوستی می توان آن را به موارد زیر تقسیم بندی کرد.

1- پسوریازیس پلاکی (ولگاریس)

پسوریازیس ولگاریس یا همان پسوریازیس پلاکی رایج ترین نوع بیماری پسوریازیس است. در این نوع پسوریازیس زخم های قرمز رنگی روی نقاط مختلف بدن و بیشتر در نواحی زانو، آرنج، پوست سر و ناحیه ساکروم به وجود می آید که عموما با درد یا خارش همراه است. پس از مدتی این لکه های قرمز به پوسته های سفید رنگی تبدیل میشوند که گاهی نقاط ریز خونی زیر آن مشاهده می شود.

2- پسوریازیس ناخن

این نوع بیماری ممکن است در انگشتان دست و پا، زخم، رشد غیرطبیعی و تغییر رنگ ناخن ظاهر شود. ناخن های آلوده به پسوریازیس ممکن است شکننده باشند، در موارد شدید این عارضه باعث شکسته شدن ناخن ها می شود.

3- پسوریازیس قطره ای (خالدار)

پسوریازیس خالدار یا همان پسوریازیس قطره‌ای به دلیل عفونت های باکتریایی (مانند عفونت گلو) بیشتر در کودکان و نوجوانان به وجود می آیند. این نوع از پسوریازیس سبب ایجاد لکه های خشک قطره مانند بر روی نقاط مختلف بدن، مانند دست، پا و کف سر می شود.

4- پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس یا همان صدف پوستی باعث ملتهب شدن پوست می شود. این نوع از پستوریازیس معمولا سبب ایجاد توده های نرم و قرمز مانند به ویژه در افراد چاق بر روی نواحی زیر بغل، کشاله ران، باسن، زیر سینه و نواحی اطراف دستگاه جنسی می شود.

5- پسوریازیس پوست سر

این نوع از پسوریازیس بر روی پوست سر، لکه های قرمز رنگ ایجاد می کنند که معمولا تا نواحی صورت، گوش و خط رویش مو گسترش می یابد و عوارضی همچون خارش و ریزش مو را به دنبال دارد .

6- پسوریازیس پوسته ای

پسوریازیس پوسته ای نوع نادر تری از بیماری پسوریازیس است که باعث التهاب بر روی پوست دست و پا می شود. پسوریازیس پوسته ای سبب ایجاد  ضایعات پوستی، تارها یا پودرهای حاوی مایع می شود که معمولا با تب، لرز، خارش شدید و اسهال همراه است.

7- پسوریازیس اریترودرمیک

پسوریازیس اریترودرمیک حاد ترین نوع پسوریازیس محسوب می شود که در تمامی نواحی بدن دانه ها و لکه های قرمز رنگی همراه با خارش شدید ایجاد می کند.

8-پسوریازیس مفصلی (آرتریت)

پسوریازیس مفصلی یا همان آرتریت پسوریاتیک علاوه بر ایجاد لکه های قرمز سبب ایجاد درد مفصلی و گاهی تغییر فرم آن می شود. میزان درد در مفاصل به شدت پسوریازیس بستگی دارد.

تشخیص بیماری پسوریازیس

درصورت مشاهده هرگونه التهاب پوستی که با خارش و سوزش همراه است بهتر است به پزشک مراجعه کرد. تشخیص پسوریازیس به علت شباهتش با دیگر بیماری های پوستی مانند اگزما دشوار است، بنابراین بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید. این نوع بیماری با نمونه گیری از پوست و آزمایشات پوستی قابل تشخیص است.

راه های درمان پسوریازیس

بیماری صدفک بیماری است که تاکنون درمان قطعی و همیشگی برای آن تشخیص داده نشده اما با رعایت یک سری نکات و انجام روش های خاص می توان شدت علائم آن را کاهش داد. یکی از راه های کم کردن علائم و پیشگیری از پسوریازیس استفاده از کرم مرطوب کننده و لوسیون بدن است. مرطوب نگه داشتن پوست بدن سبب کاهش التهاب و تسکین پوست می شود. همچنین استفاده از دارو های خوراکی که تحت نظر پزشک تجویز می شود یکی دیگر از راه های کم کردن علائم پسوریازیس می باشد. قرار گرفتن در معرض پرتو های فرا بنفش که اصطلاحا به آن نور درمانی نیز گفته می شود از دیگر روش های بهبود این بیماری است.

بیشتر بخوانید: درمان اگزمای پوستی

پیشگیری پسوریازیس

آن دسته از افرادی که دارای سابقه بیماری پسوریازیس در خانواده هستند می توانند با رعایت یک سری اصول خاص از ابتلا به پسوریازیس جلوگیری کنند. موارد زیر در پیشگیری از پسوریازیس موثر است.

 • جلوگیری از ایجاد آسیب های پوستی
 • حفظ آرامش و عدم قرار گرفتن در شرایط استرس زا
 • قرار گرفتن در نور خورشید
 • رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل ها و ویتامین ها
 • استفاده از کرم های مرطوب کننده و مرطوب نگه داشتن بدن
 • داشتن تعادل وزنی مناسب و عدم چاق بودن

کلام آخر

پسوریازیس یا صدفک نوعی بیماری پوستی ناشی از نقص سیستم ایمنی بدن است که سبب مشکلات پوستی مانند پوسته پوسته شدن، لکه های قرمز یا نقره ای رنگ و خارش می شود. علت این بیماری نامعلوم است، اما وراثت در آن نقش اساسی دارد، به طوریکه ممکن است این بیماری پیشینه خانوادگی فرد وجود داشته و با هرگونه تحریک مانند استرس، عفونت، آب و هوا، کشیدن قلیان و سیگار و… نمایان شود. بنابراین با اجتناب از موارد خطرساز می توان تا حدودی از بروز این بیماری جلوگیری کرد، اما نمی توان احتمال مبتلا شدن را به صفر رساند. بنابراین توصیه می شود در صورت بروز خارش و لکه های قرمز به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 

 

دکتر حمیده آقایی

دکتر حمیده آقایی

متخصص پوست , مو , زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران و دارای بورد تخصصی پوست و مو

متولد سال ۱۳۵۸ در شهر تهران می باشم. تحصیلات دوره پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۳ در دانشگاه ایران به اتمام رساندم و جهت گذراندن دوره طرح عمومی به مدت ۲ سال در بیمارستان زعیم پاکدشت فعالیت داشتم.
۳ سال اول دوره تخصصی پوست و مو و لیزر را در شهر کرمان و سال چهارم را در بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۹ فارغ التحصیل شدم.
پس از ان به مدت دو سال و نیم در شهرستان شاهرود فعالیت حرفه ای داشتم و از سال ۱۳۹۲ در شهر تهران و اندیشه مشغول به فعالیت هستم.
در حال حاضر نیز در شهر تهران در مطب خصوصی و در کلینیک تخصصی پوست و مو و لیزر موهای زائد و چندین درمانگاه فعالیت دارم.

مقالات مرتبط

سلولیت (تجمع چربی) چیست و چه علائمی دارد؟

سلولیت (تجمع چربی) چیست و چه علائمی دارد؟

سلولیت یک عارضه پوستی است که افراد زیادی به خصوص خانم ها را درگیر می کند. مشخصه آن ظاهری گودی و برآمده از پوست است که معمولاً روی ران ها، باسن و شکم قرار دارد. این بیماری به دلیل تجمع سلول های چربی...

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش درمانی برای بهبود سلولیت، ترک های پوستی و سیاهی زیر چشم می‌باشد. این درمان از دهه 1930 در فرانسه رایج شد. این درمان را می توانید بر روی پلک ها، گردن، صورت، بازوها، باسن، معده و...

تبخال چیست و چگونه درمان می شود؟

تبخال چیست و چگونه درمان می شود؟

تبخال یک زخم شایع و از بیماری های پوستی است که به علت ویروس های خانواده هرپس ایجاد می شود. عفونت تبخال در جمعیت بزرگسال شایع است و احتمال دارد افراد چندین بار این بیماری را در زندگی خود تجربه کنند....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *